| 8 رمضان 1444 Wednesday, 29 March , 2023
پ
  • شناسه : 4020
  • 22 دی 1401 - 20:55
برادران رئیس به دنبال پناهندگی

مخمصه جبلی،«آچمز» صدا و سیما

مخمصه جبلی،«آچمز» صدا و سیما
مخمصه جبلی،«آچمز» صدا و سیما
برادران پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما به دنبال پناهندگی هستند سازندگی به این موضوع پرداخته است

پیمان جبلی، رئیس ســازمان صداوسیما در مخمصه گرفتار شده است. در دورانی که مرجعیت خبری از ایران رخت بربسته است و تلویزیون‌های فارسی‌زبان در ضدیت با ایران و جمهوری اسلامی گوی سبقت را از هم می‌ربایند و هر یک تلاش می‌کنند با فیک‌نیوز راست و دروغ را به هم بچسبانند و مردم را به حضور در خیابان‌ها تهییج کنند، مجله آمریکایی تایم افشا می‌کند که دو برادر رئیس سازمان صداوسیما به غرب رفته و به دنبال پناهندگی از کشورهایی مانند کانادا و آمریکا هستند.

انتشار این خبر بی‌شک علیه پیمان جبلی است که یک سال‌واندی پیش به سازمان عریض‌وطویل صداوسیما رفت تا تحولی صورت دهد اما چرخ آنچنان که باید می‌چرخید، نچرخید. سیاست‌های جدید دولت رئیسی برای جراحی اقتصادی باعث افزایش فوران قیمت‌ها شد و گرانی‌ها از راه رسید و توفان تورم کشور را درنوردید. در این میان، صداوسیما آچمز شد. از چه کسی باید انتقاد می‌کرد؟ میکروفن را به سمت چه کسی می‌گرفت تا سخنی به تندی بیان نکند؟ اینچنین بود که صداوسیما در موضوع گرانی برای آنکه از دولت رئیسی انتقاد نکرده باشد، جا ماند و بعد از آن حوادث دیگری رخ داد.

ماجراهایی مانند گشت ارشاد و سختگیری‌ها و نهایتاً داستان غم‌انگیز مهسا امینی. صداوســیما باز هم جا ماند. اعتراضات که شروع شد دیگر صداوسیما عقب افتاده بود و این رسانه‌های خارجی بود که مرجعیت را در دست داشتند. هر روز خبر و شانتاژ را به هم آمیخته می‌کردند و روی خروجی‌های خود می‌فرستادند. صداوسیما عقب افتاد. رسانه‌های داخلی دیگر هم‌ عقب‌افتادند و روایت‌گری دست بیگانه بود تا نیروهای داخلی. مدیران رسانه‌ای در آماج انتقاد بودند و در این میان، صداوسیما بیــش از همه مورد تیر و تیغ بود که منفعل است و عقب است و هیچی برای دیدن ندارد. صداوسیما پیش از این هم به دلیل یک نگاه خودخواهانه و سـلبی، مجریان توانمندش را رانده بود و به آنها احساس نیاز نمی‌کرد. پس از اعتراضات اتفاق دیگری هم افتاد.

برخی مجریان خودخواسته از این سازمان جدا شدند، برخی از برنامه‌ها مثل کتاب‌باز تعطیل شدند و برخی از هنرمندان نیز به‌واسطه مواضعی که‌ می‌گرفتند جایی در صداوسیما و سریال‌های آن نداشتند.تا جایی که مهران رجبی،مرد خندان حوزه کمدی، تقریباً به طنز و جدی عهده‌دار خیلی از برنامه‌ها شد. همه این اتفاقات جایی رخ میداد ه تحت نفوذ پیمان جبلی بود اما به هر دلیلی جای این توجیه باقی بود که برای هر یک از موضوعات، آدمی بتواند از خود سلب مسئولیت کند. مثلاق بگوید که تعطیلی برنامه ۹۰ در دوره من نبود یا اعتراضات به ما برنمی‌گردد و انتقال مرجعیت خبری هم ریشه در دوره ما نداشته و ندارد. بگذریم از اینکه هر مدیری که می‌آید، برای تحول می‌آید نه آنکه راه گذشتگان را برود حال در این اوضاع و احوالی که همه چیز به هم تنیده شده است، ناگهان مجله تایم خبری را منتشر می‌کند که تیری به جان پیمان جبلی است. دو تن از نزدیکان او به دنبال پناهندگی از کشورهایی که در حال تخاصم با ایران‌اند، هستند. کشورهایی که شــبانه‌روز علیه ایران تحریم‌هایی را وضع می‌کنند و نهایتاً نیز کشــور را در فشارهای توأمان می‌گذارند. اما این رخداد چرا سیاســی اســت و آدمی را به یاد چه موضوعاتی می‌اندازد؟ یک سال پیش شورای نگهبان، علی لاریجانی را به علت اینکه دخترش در یک کشــور غربی بود،رد صلاحیت کرد و بعد از آن هم خبر آمد که ظاهراً مصوبه‌ای وجود دارد که بنابر آن نباید بستگان نزدیک مقامات مسئول و ارشد در کشور دیگری باشند. چنانکه بنابر همین موضوع، پسر خانم خزعلی که گفته می‌شد در کاناداست، مجبور به بازگشت به کشور شد. البته که وضع آقای جبلی با آن دومتفاوت است. اگرچه مانند خانم خزعلــی عضوی از هیات دولت اســت اما برادرانش راه خودشان را از او و البته جمهوری اسلامی جدا کرده‌اند و مسیری دیگر پیموده‌اند. شاید به همین دلیل است که پیمان جبلی روز گذشــته در واکنش به انتشار این خبر گفته است: این اتفاقات چیز جدیدی نیست،درگذشته هم‌بوده و طبیعت این مسیر ریزش‌ها و رویش‌هاست. درباره این جمله کمی بیشتر خواهیم نوشت. پیمان جبلی در واکنش به گفت‌وگوی برادرش میثم جبلی با ایران‌اینترنشنال،سخنان او را غیراختیاری خوانده و تاکید کرده که نمی‌داند چقدر از این حرف‌ها ارادی و تحت اختیار است و این اتفاقات چیز جدیدی نیســت و در گذشــته هم بوده و طبیعت این مسیر، ریزش‌ها و رویش‌هاست. آنچنان که تایم نوشته محمدامین جبلی ۲۹ ساله و دانشجوی پزشکی، یکی از جانباختگان حادثه هواپیمای اوکراینی بود که برادرزاده پیمان جبلی، رئیس صداوسیماست. میثم گفته است که اواخر سال ۲۰۲۰ و بعد از ماجرای شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی، زندگی در ایــران برایش غیرقابل تحمل شــد و به‌رغم فرصت‌های شــغلی که به خاطر پیمان و روابطش در ایران داشت همراه با برادر دیگرش از کشور خارج شد و اکنون هر دو آنها در جست‌وجوی پناهندگی هستند.

محمدامین جبلی دانشجوی ۲۹ ساله رشته پزشکی که جان باخت،در دانشگاه تورنتوی کانادا درس‌ می‌خواند فرزند دکتر محمد جبلی، متخصص قلب بود. تصویری هم از حضور پیمان جبلی که در آن زمان معاون برون‌مرزی سازمان بود در مراسم منتشر شد.مصاحبه‌ای هم به نقل از پدر محمدامین انتشار یافت که در آن گفته بود، پسرم عزادار سردار سلیمانی بود. بنابراین روشن است که از ۴ برادر ۲ برادر از نظر سیاسی همانند هم هســتند- پیمان و محمد- و دو برادر دیگر چنین نیستند و مقابل خانواده قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری تسـنیم نیز در گزارش روز گذشته خود به این موضوع اشاره کرد و نوشــت: اگر نگاهی به هجمه‌ها علیه صداوسـیما بیندازیم، تفاوت‌هایی با گذشـته دارد و این بار خود رئیس صداوسیما را هدف اصلی امواج و حملات قرار داده‌اند. از روز گذشــته و رسانه‌ای کردن ماجرای پناهنده شــدن برادر پیمان جبلی گویای این نکته است که جریان حساب شده هجمه‌ها علیه رسانه ملی،دنبال درست‌شدن مسیر ساخت سریال و برنامه و رونق گرفتن تلویزیون و رادیو نیستند بلکه می‌خواهند بحث تحول، عدالت‌گستری و هویت‌محوری در همان شــعار باقی بماند. با این حال، آنچنان که جبلی گفت این اولین بار نیست که چنین اتفاقاتی رخ داده است. افراد بسیاری از درون خانواده‌ها بودند که از ایران رفتند. چنان‌که سردار میریان، رئیس  عملیات زمینی سپاه پاسداران گفته بود: زمان جنگ کدام فرمانده جنگ، خانواده‌اش پیش صدام زندگی می‌کرد؛ امروز نزدیک ۴ هزار فرزند برخی از مسئولان در آمریکا و اروپا و کانادا زندگی می‌کنند. کســانی که از بچگی در خارج دارند تربیت می‌شـوند هیچ مسئولیتی در آینده کشــور نباید بگیرند.

البته نباید فراموش کنیم که برخــی از افراد بودند که پس از جمهوری اسلامی مقابل برادران یا پدران خود قرار گرفتند و راه دیگری را رفتند. مثلاً حسین جنتی که راه جداگانه‌ای را در پی گرفت. راهی که پدر آنها احمد جنتی نرفته بود. حسین برخلاف عقاید پدرش عضو سازمان مجاهدین خلق شد و با همسرش به عملیات مسلحانه علیه جمهوری اسلامی روی آورد. یا مجتبی طالقانی که از فرزندان آیت‌الله طالقانی بود، راه دیگری رفت. حسین خمینی، نوه امام خمینی نیز چنین بود یا احمد رضایی که او نیز به آمریکا رفت و پناهنده شد و راه دیگری در پیش گرفت و حتی سخنانی علیه جمهوری اسلاگی بیان کرد. ماجرای پناهندگی برادران جبلی نیز در این دسته قرار می‌گیرد.

برچسب ها

سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید» 01 فروردین 1402
رهبر انقلاب اعلام کرد

سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تاکید کردند: باید مسئولان و فعالان اقتصادی و فعالان مردمی و فرهنگی و همچنین صداوسیما که وظیفه فرهنگ‌سازی را برعهده دارد، همه همت خود را بر این دوموضوع قرار دهند تا در درجه اول تورم مهار شود و کاهش یابد و در درجه بعد زمینه افزایش تولید فراهم گردد.

میزان دستمزد ۱۴۰۲ کارگران مشخص شد 01 فروردین 1402
با تصویب شورای عالی کار؛

میزان دستمزد ۱۴۰۲ کارگران مشخص شد

نشست دستمزد شورای عالی کار با حضور وزیران کار، اقتصاد، صمت و نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی  پس از گذشت چانه زنی و مذاکره فشرده سرانجام با تصویب افزایش ۲۷ درصدی حداقل دستمزد پایان یافت.

توزیع مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره گیلان 27 اسفند 1401
تعاون روستایی اعلام کرد؛

توزیع مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره گیلان

مدیر تعاون روستایی گیلان، از توزیع کالاهای اساسی همچون مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره عرضه مستقیم کالا خبر داد و بیان کرد: هر کیلو مرغ منجمد ۴۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت ایرانی بین ۱۵۰ تا ۱۵۸ هزار تومان به فروش می رسد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه‌های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام‌هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

توزیع مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره گیلان 27 اسفند 1401
تعاون روستایی اعلام کرد؛

توزیع مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره گیلان

مدیر تعاون روستایی گیلان، از توزیع کالاهای اساسی همچون مرغ و گوشت منجمد در نمایشگاه بهاره عرضه مستقیم کالا خبر داد و بیان کرد: هر کیلو مرغ منجمد ۴۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت ایرانی بین ۱۵۰ تا ۱۵۸ هزار تومان به فروش می رسد.

تاسیس نمایشگاه گونه‌های مختلف هیرکانی در محل لندفیل سراوان 27 اسفند 1401
همزمان با درختکاری

تاسیس نمایشگاه گونه‌های مختلف هیرکانی در محل لندفیل سراوان

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه نمایشگاهی از درختان جنگل ‌های هیرکانی باید در منطقه بهسازی شده از زباله های سراوان اجرایی شود، گفت: شهرداری به عنوان متولی بازگشت سراوان به طبیعت و با نظارت منابع طبیعی، باید این منطقه به منطقه نمونه جنگلی و فضای سبز تبدیل شود از این رو به منابع طبیعی استان هم دستور می‌دهم به درخت و نهال‌کاری در این منطقه نظارت جدی کنند.

کنایه مهندس بلورچی به کاشت نهال در لندفیل سراوان 27 اسفند 1401
در حاشیه یک وعده؛

کنایه مهندس بلورچی به کاشت نهال در لندفیل سراوان

طبق اعلام شهرداری رشت، پروژه بهسازی سراوان تنها ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کاشت نهال در لندفیل سراوان گام مقدماتی به منظور تحقق یک رؤیای بزرگ است

طعنه مصطفی بلورچی به مسئولان در حاشیه تبدیل سه روستای گیلان به شهر 19 اسفند 1401
وب گردی؛

طعنه مصطفی بلورچی به مسئولان در حاشیه تبدیل سه روستای گیلان به شهر

به تازگی سه روستای چوکام، ضیابر و طاهر گوراب با ابلاغ وزارت کشور به شهر تبدیل شده اند.

۲ قلاده خرس قهوه‌ای در سیاهکل مشاهده شد 19 اسفند 1401
محیط زیست گیلان خبر داد؛

۲ قلاده خرس قهوه‌ای در سیاهکل مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: دو قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک شهرستان سیاهکل مشاهده و از آنان تصویربرداری شد.

کنایه مهندس بلورچی به کاشت نهال در لندفیل سراوان 27 اسفند 1401
در حاشیه یک وعده؛

کنایه مهندس بلورچی به کاشت نهال در لندفیل سراوان

طبق اعلام شهرداری رشت، پروژه بهسازی سراوان تنها ۲۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. کاشت نهال در لندفیل سراوان گام مقدماتی به منظور تحقق یک رؤیای بزرگ است

۲ قلاده خرس قهوه‌ای در سیاهکل مشاهده شد 19 اسفند 1401
محیط زیست گیلان خبر داد؛

۲ قلاده خرس قهوه‌ای در سیاهکل مشاهده شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: دو قلاده خرس قهوه‌ای در منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک شهرستان سیاهکل مشاهده و از آنان تصویربرداری شد.

پویش «رانندگی ایمن» در گیلان راه‌اندازی شد | رانندگان بر اولویت‌های ایمنی تمرکز نمایند | همه ما یک سفیر فرهنگی در پویش رانندگی ایمن باشیم 19 اسفند 1401
مهندس گل‌سرخی خبر داد:

پویش «رانندگی ایمن» در گیلان راه‌اندازی شد | رانندگان بر اولویت‌های ایمنی تمرکز نمایند | همه ما یک سفیر فرهنگی در پویش رانندگی ایمن باشیم

پویش «رانندگی ایمن» در گیلان راه‌اندازی شد، رانندگان بر اولویت‌های ایمنی تمرکز نمایند، همه ما یک سفیر فرهنگی در پویش رانندگی ایمن باشیم

تردد ۱۹۸ هزار خودرو در گیلان طی دو روز گذشته 19 اسفند 1401

تردد ۱۹۸ هزار خودرو در گیلان طی دو روز گذشته

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان، از تردد ۱۹۸ هزار و ۳۷۶ دستگاه وسیله نقلیه در گیلان طی دو روز گذشته خبر داد و گفت: شاهد رشد ۱۶ درصدی ورود به استان بودیم.

به پژوهشگران با بیشتر از ۴-۵ مقاله در سال باید شک کرد | مقالاتی که باعث «دوپینگ» می‌شوند 19 اسفند 1401
مدیر اطلاع‌رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران

به پژوهشگران با بیشتر از ۴-۵ مقاله در سال باید شک کرد | مقالاتی که باعث «دوپینگ» می‌شوند

مدیر اطلاع‌رسانی پزشکی و منابع علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان این‌که تعداد مقالات یک پژوهشگر، بسته به شرایط مختلف می‌تواند متغیر باشد، گفت: ولی اگر پژوهش واقعی انجام شود، تعداد مقالات یک پژوهشگر در یک سال نباید بالاتر از حدود ۴ تا ۵ مقاله باشد و به بیشتر از این تعداد، باید شک کرد.

16 اسفند 1401
در سالن شهید فیاض بخش بهزیستی

اولین رویشکده منطقه ای کودکیار شمال کشور در رشت برگزار شد

اولین رویشکده منطقه‌ای کودکیار (حمایت از اطفال و نوجوانان در معرض آسیب) گیلان، مازندران، گلستان توسط قرارگاه مردمی تحول اجتماعی استان گیلان، اداره کل بهزیستی استان گیلان، سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی استان گیلان با همکاری امور فرهنگی اجتماعی استانداری گیلان، امور بانوان و خانواده استانداری گیلان، سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری رشت و موسسه مردم نهاد مهرپویان در سالن شهید فیاض بخش بهزیستی همزمان با آغاز هفته جوان برگزار شد.

کاهش ۱۲ درجه ای دمای گیلان از سه شنبه | بارش برف در بالادست 15 اسفند 1401
هواشناسی گیلان اعلام کرد

کاهش ۱۲ درجه ای دمای گیلان از سه شنبه | بارش برف در بالادست

مدیرکل هواشناسی گیلان، از کاهش شش تا ۱۲ درجه ای متوسط دمای هوای استان خبر داد و گفت: احتمال رعد و برق و بارش برف در ارتفاعات بالادست تا پایان هفته وجود دارد.

چهار گزینه نهایی تصدی جایگاه شهردار رشت مشخص شدند 10 اسفند 1401
شمارش معکوس برای انتخاب شهردار رشت؛

چهار گزینه نهایی تصدی جایگاه شهردار رشت مشخص شدند

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به بررسی رزومه و برنامه های هشت کاندیدای تصدی جایگاه شهردار رشت گفت : از این جمع چهار گزینه نهایی انتخاب شدند.