آتش سوزی در فروشگاه بزرگ اسباب بازی بازار رشت
آتش سوزی در فروشگاه بزرگ اسباب بازی بازار رشت
رئیس آتش نشانی رشت از وقوع آتش سوزی در یک فروشگاه اسباب بازی فروشی در بازار رشت خبر داد و گفت: عملیات مهار و اطفای آتش سوزی در این فروشگاه اسباب بازی فروشی سه ساعت به طول انجامید.

 

شهرام مومنی در گفت وگو با خبرنگاران، از وقوع آتش سوزی در بازار رشت خبر داد و اظهار کرد: حادثه آتش سوزی به ساعت ۱:۴۲ سه شنبه، ۹ اسفند ماه ۱۴۰۱ به مرکز فرماندهی آتش نشانی رشت اطلاع داده شد که سریعا با توجه به موقعیت مکانی، ۱۳ خودروی اطفایی و آبرسان و خودروی پشتیبان دستگاه تنفسی به همراه ۴۵ آتش نشان و افسر ارشد به محل حادثه واقع در بازار، روبروی مسجد صفی اعزام شدند.

وی ضمن اشاره به وسعت و وجود انبار بزرگ اسباب بازی و قابل اشتعال بودن محتویات فروشگاه، گفت: آتش نشانان اعزامی با توجه به شدت شعله های آتش، سازه های چسبیده به محل آتش گرفته و احتمال گسترش آن سریعا از چندین طرف عملیات مهار آتش سوزی را در دست گرفتند.

رئیس سازمان آتش‌نشانی رشت با تاکید بر اینکه از نفوذ آتش به انبار با متراژ بیش از ۵۰۰ مترمربع جلوگیری شد، ادامه داد: عملیات مهار و اطفای آتش سوزی در این فروشگاه اسباب بازی فروشی سه ساعت به طول انجامید.

مومنی اضافه کرد: انبار این مجموعه در کنار حجم بالای وسایل قابل اشتعال؛ متاسفانه دارای چیدمان نامناسب، عدم دسترسی به محل انبار، ورودی و خروجی های نامطمئن و دالان های تو در تو بوده که حتی ورود و خروج عادی در آن بسیار پر خطر انجام می گرفته است.

وی با بیان اینکه اصول ابتدایی و اولیه ایمنی می بایست در چیدمان انبارها لحاظ شود، گفت: بازار رشت با توجه به وجود سازه های به هم چسبیده و قدمت دار دیگر تاب و توان انبارهای ناشناخته و ناایمن را نخواهد داشت.

رئیس آتش نشانی رشت علت آتش سوزی را در دست بررسی دانست و با بیان اینکه به کسی آسیب جانی نرسیده، خاطرنشان کرد: ضروری است که اصول ایمنی در چیدمان انبارها به طور صحیح اجرایی شود؛ چرا که چیدمان بیشتر از ظرفیت مجاز در انبار و قفسه ها می تواند منجر به حوادث ناگوار چه در زمان آتش سوزی و چه در زمان بهره برداری از انبارها گردد.