عقب نشینی رودخانه ها به بخش کشاورزی گیلان خسارت وارد کرده است
عقب نشینی رودخانه ها به بخش کشاورزی گیلان خسارت وارد کرده است
استاندار گیلان، با بیان اینکه سیل به رودخانه‌های گیلان آسیب زده است، افزود: عقب نشینی رودخانه ها خسارت زیادی به مردم و بخش کشاورزی وارد کرده که در این راستا مدیران اجرایی نباید منتظر تامین اعتبار برای ترمیم رودخانه‌ها و کاهش خسارات باشند.

اسدالله عباسی عصر امروز، ۱۳ دی ماه در جلسه بررسی روند ساماندهی و لایروبی رودخانه ها و آب بندان های استان، با بیان اینکه مردم‌ ایران هرگز جنایت رخ داده علیه جمهوری اسلامی و شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی را فراموش نمی‌کنند، اظهار کرد: مردم ایران و جهان اسلام هیچگاه روز ۱۳ دی سال ۹۸ را از یادها نخواهند برد؛ چراکه جنایت آمریکا در زمانی اتفاق افتاد که شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس در حال حل مشکلات عراق بودند ولی با توطئه دشمنان باعث داغدار شدن امت اسلامی شدند.

وی با اشاره به وحشت استکبار از شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی و ترس از انتقام جبهه مقاومت، گفت: دشمن تصور داشت با شهادت حاج قاسم سلیمانی می‌تواند جمهوری اسلامی را شکست دهد ولی طبق فرمایشات مقام معظم رهبری شهادت سردار دل ها برای دشمن بسیار دردناک بوده و باعث تحکیم جبهه مقاومت شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با تاکید بر ایجاد دژ مستحکم جبهه مقاومت در منطقه برای مقابله با دشمن افزود: باید ویژگی‌های حاج قاسم سلیمانی از جمله ارتباط و عشق به مردم، ولایتمداری، خستگی ناپذیری، فعالیت شبانه‌روزی، توجه به مدیریت جهادی و مرد میدان بودن برای نسل جدید تبیین شود.

عباسی یکی از راه‌های حل مشکلات استان گیلان و کشور را توجه به مدیریت جهادی برشمرد و تصریح کرد: با روحیه جهادی می‌توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد و برای تحقق این مهم باید مثل شهید سلیمانی ارتباط خود را با خدا افزایش داده و مسیری که امام خمینی ترسیم و مقام معظم رهبری آن را هموار کردند طی کنیم.

وی با بیان اینکه دشمن جنگ ترکیبی و تمام عیاری را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، گفت: باید متولیان نظام مقدس جمهوری اسلامی در همه زمینه‌ها به ویژه عرصه های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی کار کنند چون دشمن با جنگ شناختی، سعی در افزایش شبهه در جامعه به ویژه نسل جدید دارد.

استاندار گیلان خاطرنشان کرد: مسائل اجرایی و اقتصادی بر عهده مسئولان است لذا باید برای حل مشکلات مردم کار کرد و برای تسریع در امور باید با شهدا و پروردگار ارتباط برقرار کرده و جهادی عمل کنیم.

وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درخصوص مردم گیلان‌ بعد از فتح نبل‌ و الزهرا افزود: حاج قاسم سلیمانی طی دو سفر به گیلان در کنگره هشت هزار شهید استان و مراسم شهید مرتضی حسین‌پور، نکات ارزنده‌ای را پیرامون اینکه مردم این خطه در دوران دفاع مقدس و دفاع از حریم اهل بیت(ع) جزو ولایتمدارترین مردمان هستند، بیان کردند.

عباسی به ظرفیت های قانونی بند “ز” تبصره ۸ بودجه ۱۴۰۱  اشاره و خاطرنشان کرد: پیشگیری و بازسازی خسارت ناشی از سیل، ساماندهی و لایروبی رودخانه‌ها وآب‌بندان‌ها، تالاب‌ها و سدها و تسریع در جبران خسارت و ترمیم خرابی‌های ناشی از وقوع سیل و جلوگیری از افزایش خسارت از جمله ظرفیت های قانونی در بودجه امسال است.

وی به صراحت قانون‌گذار در حوزه آب‌بندان ها و چگونگی انجام امور اشاره کرد و گفت: در این خصوص مدیران باید با حمایت و اعتماد نسبت به یکدیگر امور را پیش ببرند.

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه بخش آب در استان گیلان یک‌ مسئله بسیار مهم و حیاتی است، بیان کرد: میزان بارش در مناطق بالادست مشخص نیست و باید برای تامین آب کشاورزی مورد نیاز در سال زراعی پیش‌رو از ظرفیت آب‌بندان نهایت بهره را ببریم.

عباسی با بیان اینکه سیل به رودخانه‌های گیلان آسیب زده است، افزود: عقب نشینی رودخانه ها خسارت زیادی به مردم و بخش کشاورزی وارد کرده که در این راستا مدیران اجرایی نباید منتظر تامین اعتبار برای ترمیم رودخانه‌ها و کاهش خسارات باشند.

وی بر ضرورت هوشمندی مدیران اجرایی در انتخاب پیمانکاران دارای اهلیت تاکید و تصریح کرد: مردم منتظر اصلاح امور هستند و برای جلب رضایتمندی و رفع مشکلات آنان نباید تعلل کرد.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم برخورد با پیمانکارانی که در انجام وظایف خود کوتاهی می‌کنند، گفت: به پیمانکارانی که در انجام تعهد خود نسبت به مردم و دولت کوتاهی می کنند نباید پروژه ای داده شود.

عباسی به پیمانکاران درخصوص تعلل در تکمیل پروژه های استانی و ملی هشدار داد و متذکر شد: مدیران و فرمانداران با پیمانکاران متخلفی که پروژه ها را محملی برای ایجاد درآمد و رانت برای خود نموده اند، به طور جدی برخورد کنند؛ چراکه چنین مواردی در دولت انقلابی جایگاهی ندارد.

وی به قرار داشتن در آستانه آغاز فصل جدید زراعی اشاره و بر لزوم تسریع در اقدامات مورد نیاز در جهت بهبود روند تامین آب کشاورزی اراضی شالیزاری تاکید کرد.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به آخرین اقدامات صورت گرفته درخصوص تالاب بین‌المللی انزلی گفت: درخصوص حل مشکلات تالاب بین المللی انزلی، تامین اعتبار، رفع رسوبات از طریق آبخیزداری و مبارزه با گیاه مهاجم سنبل آبی با قدرت در حال انجام است و مشکلی در این‌خصوص وجود ندارد و در این مسیر، لایروبی و رسوب‌زدایی باید با قدرت بیشتر اتجام‌ شود.

وی با انتقاد از عملکرد برخی از دستگاه‌های اجرایی درخصوص عدم احیای تالاب بین المللی انزلی، تصریح کرد: ما میراث‌دار تالابی هستیم که در دولت قبل به آن توجهی نشده و مرگ‌ تدریجی آن را شاهدیم که دولت انقلابی با جدیت در حال تلاش است تا مانع از انجام این کار شود.

استاندار گیلان ادامه داد: درخصوص حل مشکل تالاب بین المللی انزلی و فاضلاب شهرستان‌های مختلف گیلان از جمله صومعه‌سرا، انزلی، رضوانشهر و رشت اعتبارات مصوب سفر اختصاص یافته است.

عباسی جلوگیری از معدوم‌سازی جوجه‌های یک‌روزه در گیلان‌ را یک اقدام ارزشمند دانست و بیان کرد: در استان گیلان‌ از معدوم سازی ۲۰۰۰ جوجه یکروزه جلوگیری شده و با تزریق واکسن آن را در بین مردم توزیع کردیم که یک اقدام جهادی و انقلابی بوده که باید به خوبی تبیین شود.

وی با تاکید بر لزوم توجه به اقدامات انجام شده توسط دولت در گیلان تصریح کرد: وقتی رئیس جمهور در سفر به گیلان در مناطق حاشیه نشین رشت و رودخانه حضور پیدا کرده و دستور حل مشکل را می‌دهد بنده به عنوان فرزند گیلان و نماینده عالی دولت در این استان وظیفه دارم مشکلات را برطرف کنم.

استاندار گیلان با بیان اینکه قطار توسعه گیلان با سنگ‌پرانی‌ها از حرکت باز نخواهد ایستاد افزود: مدیران نگران برخی سخنان و سنگ پرانی‌ها درخصوص اقدامات صورت گرفته توسط دولت در گیلان و کشور نبوده و از آنان انتظار دارم باقدرت به کار خود ادامه دهند؛ چراکه مردم پشتیبان خوبی برایشان هستند.

عباسی بروکراسی مزاحم اداری را یک آفت برای توسعه استان دانست و بیان کرد: اگر مشاهده کنم که مصوبات جلسات استانداری در کارگروه کارشناسی ادارات با تاخیر مواجه شده و انجام نمی‌شود با آن کارشناس برخورد قانونی می شود و مدیر مربوطه را عزل خواهم کرد زیرا آستانه تحمل ما در این خصوص به اتمام رسیده است.