کنایه تلویحی و تند دادستان کل به مولوی عبدالحمید
کنایه تلویحی و تند دادستان کل به مولوی عبدالحمید
دادستان کل کشور در خصوص فیلترینگ گفت: بنده امروز هم پای مسأله فیلتر کردن‌ها ایستادم و خیلی فحش خورده ام؛ ما امروز یک وی پی ان را می‌بندیم، بلافاصله با روش دیگر آن هم از خارج از کشور در اختیار قرار می‌گیرد. یا بایستی کلاً فضای مجازی را ببندیم که نه مورد تأیید مسؤولین عالی نظام هست، نه امروز امکانش هست.

دادستان کل کشور در خصوص فیلترینگ گفت: بنده امروز هم پای مسأله فیلتر کردن‌ها ایستادم و خیلی فحش خورده ام؛ ما امروز یک وی پی ان را می‌بندیم، بلافاصله با روش دیگر آن هم از خارج از کشور در اختیار قرار می‌گیرد. یا بایستی کلاً فضای مجازی را ببندیم که نه مورد تأیید مسؤولین عالی نظام هست، نه امروز امکانش هست.

وی به کادرسازی اقلیم کردستان عراق به منطقه خراب کاری در کشورمان پرداخت و افزود: در یک نقطه‌ای از اقلیم کردستان عراق پایگاه می‌گذارند و عده ای را تربیت می‌کنند و آموزش می‌دهند، عده ای را در داعش، طالبان و… می‌فرستند و در داخل کشور و حادثه حرم شاهچراغ را به وجود می‌آورند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری بر ضرورت دشمن شناسی و مجهز کردن خود برای مقابله با دشمنان تأکید کرد و افزود: در جنگ نظامی یکی از موفقیت‌ها این است که بتوانیم نقشه دشمن مقابل را بشناسیم و متناسب با آن بتوانیم آفند یا پدافند داشته باشیم، امروزه من و شما روحانیون باید تمام این جزئیات را بدانیم و متناسب با شرایط خود را مجهز کنیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: شما شاید تصور کنید قوه قضائیه در خصوص بحث بی حجابی بیخیال نشسته و سکوت کرده ایم، در حالی که از اون روزی که این بحث مطرح شد، دشمن به دنبال این بود که گام به گام قدم بردارد و یکی از گام‌ها، بحث فرهنگی بود و یکی از مصادیق آن، همین کشف حجاب زن‌ها بود و قطعاً اگر برخورد صورت بگیرد، این گام اول بوده و امروز دشمن دارد از یک جنگ ترکیبی که یکی از مصادیقش مسأله زن است، اقدام می‌کند.

وی گفت: این شعار زن زندگی آزادی تصور می‌کنید بی حساب و کتاب بوده؟ اکنون هم دشمن در همین هفته گذشته بحث حقوق بشر را کلی زد و تلاش کردیم از این مجموع کشورهایی که در این شورا بودند، تلاش فراوان کردیم تا تعداد کسانی که رأی مثبت می‌دهند، کاهش پیدا کنند، کارهایی شد که رأی مثبت به پانزده شانزده تا هم نرسد اما ظرف دو روز رفتند با کشورهایی که می‌توانستند صحبت کردند و این رأی را به بیست و پنج رساندند چراکه مساله حقوق بشر را دارند مطرح می‌کنند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری ادامه داد: دشمنان بعد از مبحث حقوق بشر، مساله زن را علیه نظام جمهوری اسلامی در جهان مطرح خواهند کرد؛ ما بایستی که در رابطه با این توطئه‌ها و برنامه‌های دشمن، یک برنامه جامع و کاملی را ببینیم.

وعده دادستان کل کشور برای رسیدگی به وضعیت حجاب در جامعه

وی به تلاش مسؤولان برای ساماندهی به وضعیت کنونی حجاب در جامعه گفت: شما عزیزان وقتی شاهدید مساله بی حجابی در شهرها دارد خودش را نشان می‌دهد رنج می‌برید و این بحق است اما تصور می‌کنید که مسوولین مربوطه هم ساکت نشسته اند؟ من به عنوان کسی که در میدان این مساله هستم، عرض می‌کنم که هم مجلس و هم قوه قضاییه دارند کار می‌کنند، برای مثال همین دیروز جلسه با کمیسیون فرهنگی مجلس داشتیم و ظرف یکی دو هفته آینده نتایجی را ملاحظه خواهید کرد.

وی افزود: ما به سرعت در حال کار بر روی موضوع حجاب هستیم و تمام تلاشمان را داریم به کار می‌بریم که یک راه حل مدبرانه را بکار ببریم که با این پدیده که دل همه را به درد آورده، مقابله کنیم. حوزه‌های علمیه و خانواده‌های شهدا باید از دستگاه‌های اجرایی، مسوولین فرهنگی و… به شدت مطالبه کنند و این مسأله موثر است. دستگاه قضایی به تنهایی نمی‌تواند کاری انجام دهد و این کار جمعی باید انجام شود.

وی خطاب به حوزویان گفت: در خصوص مساله بدحجابی فریاد بزنید و مطالبه کنید. در سخنرانی‌ها، در مقاله‌ها و در مصاحبه‌ها مطالبه کنید و تنها این را نخواهید که دستگاه قضایی کاری کند.

گشت ارشاد نداشتیم، بلکه پلیس امنیت اجتماعی وجود داشت

حجت الاسلام والمسلمین منتظری اظهار کرد: در خصوص گشت ارشاد اولاً ما گشت ارشاد نداشتیم و عنوانش پلیس امنیت اجتماعی بوده، ثانیاً هرگز دستگاه قضایی نه کوچک‌ترین قدمی و نه طرحی برای تعطیل کردن این گشت داشته و ما این را شاهد بودیم که یک حادثه ای که منشأ آن یک اقدام در این واحد پلیس بوده که محترمانه خانم بدحجابی را دستگیر کردند و آنجایی که ایشان را می‌برند و جلسه می‌گذارند برایشان صحبت می‌کنند و…، این ملاحظه شد که یک اتفاق رخ می‌دهد و همین منشا این داستان‌ها می‌شود.

وی خطاب به طلاب و مبلغان گفت: از هر طرحی که بتواند به دستگاه قضا و به دستگاه اجرایی کمک کند که با تدبیر و روشی خردمندانه بتوانیم ناهنجاری حجاب و مسائل اخلاقی دیگر را مدیریت کنیم، استقبال می‌کنیم. من خدا را شاهد می‌گیرم که بنده به عنوان یک طلبه، هرگز از این قضیه کوتاه نمی‌آیم اما به لحاظ مجموع شرایط باید تدبیر اندیشیده شود و دیروز با رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت کردیم و اعلام آمادگی کردند که اگر نقص قانون هست، برطرف شود؛ و به شدت پیگیرش هستیم.

دادستان کل کشور تصریح کرد: اون آقایی که در سیستان و بلوچستان نشسته و خودشان برای زن هیچ حرمتی قائل نیست، امروز سنگ حمایت از زن را به سینه می‌زند.

وی افزود: بنده به عنوان دادستان کل به کمک شما نیاز دارم و با روشی مدبرانه راهنمایی کنید؛ اگر ما بخواهیم چهار زن ولنگار را به صرف دستگیر کردن و به زندان انداختن فکر کنیم، آیا به نتیجه می‌رسد، خیر، به نتیجه نخواهد رسید اما نباید هم رها کرد؛ ما در حال استفاده از پیشنهادات هستیم.

وی در خصوص فیلترینگ گفت: بنده امروز هم پای مسأله فیلتر کردن‌ها ایستادم و خیلی فحش خورده ام؛ ما امروز یک وی پی ان را می‌بندیم، بلافاصله با روش دیگر آن هم از خارج از کشور در اختیار قرار می‌گیرد. یا بایستی کلاً فضای مجازی را ببندیم که نه مورد تأیید مسؤولین عالی نظام هست، نه امروز امکانش هست.

دادستان کل کشور تصریح کرد: در مورد مسأله حقوق عامه که دامنه گسترده ای دارد و دستگاه قضا هم در صیانت این حقوق مسوولیت دارد، بنده جدی این مسأله را دنبال کرده ام و بسیار مصادیق گسترده ای دارد؛ چون این حقوق عامه قانونی نداشت، آیین نامه ای برای آن تنظیم کردیم. این مساله فراقوه ایست و تنها به قوه قضاییه ارتباط ندارد

دادستان کل کشور بیان کرد: از روز اولی که این حادثه اتفاق افتاد، دومین روز دستگیری به زندان تهران رفتیم و از همانجا گفتیم از فردا در دستگیری‌های این چنینی، چون ممکن است افراد بی گناهی هم دستگیر شوند، باید یکی یکی تحقیق و بازجویی شوند که این اتفاق نیافتد؛ روز دوم بود که به دادستان‌ها بخشنامه دادم که اینها را تقسیم کنیم، کسانی که در تحقیقات اولیه هیچ مدرکی نبوده، آزاد شوند، کسانی که کار خیلی خطرناکی نکردند، پدر و مادر را بخواهید و با تعهد آزاد کنید و آنهایی که در اتهام اساسی هستند و کارهای خطرناکی کردند، باید با آنها برخورد شود و به هیچ وجه آزاد نشوند.

حجت الاسلام والمسلمین منتظری عنوان کرد: فرایند رسیدگی در این زمینه با رعایت قانون است و برای رعایت ضوابط دادگاه تا حقی از کسی ضایع نشود، حداقل زمانی که برای رسیدگی تا مرحله دادگاه امکان دارد، ۵۰ روز طول می‌کشد.

در مجازات کسانی که مرتکب جنایت شدند، کوتاه نخواهیم آمد

وی با بیان این که ما توانستیم تعدادی از این پرونده‌ها را به مرحله اجرا بگذاریم، گفت: هیچ اغماضی در برابر کسانی که مرتکب جرم شدند، نداریم. در مجازات کسانی که مرتکب جنایت شدند، کوتاه نخواهیم آمد؛ اما آیا در رسیدگی مان نباید موازین شرعی و قانونی را رعایت کنیم؟ آیا نباید چیزی که شرع مقدس اسلام به ما دستور داده را رعایت کنیم؟

حجت الاسلام والمسلمین منتظری یاداور شد: من به دیدار خانواده طلبه شهید آرمان علی وردی رفتم و خانواده ایشان فرمودند که انتظار قصاص داریم؛ خدمت ایشان گفتم که انتظار در چارچوب موازین شرعی دارید؟ گفتند بله، گفتم ۱۵ نفر در این مساله نقش داشتند. ما به عنوان نیروی قضایی باید این مساله را پیگیری جدی کنیم که چه کسی در چه قسمتی از این جنایت نقش داشته اما باید این شفاف شود تا کسی را قصاص کنیم و به سینه تیر بگذاریم، اما مطمئن باشید تا آخرین برگ از این جریان را رسیدگی می‌کنیم.

 

  • منبع خبر : ایسنا