۱۴همت پروژه در سفر رئیس جمهور بهره برداری می‌شود
۱۴همت پروژه در سفر رئیس جمهور بهره برداری می‌شود
استاندار گیلان با اشاره به مشکل ۴۰ ساله پسماند سراوان رشت و آغاز ساماندهی آن از سال ۱۴۰۱ گفت: ساماندهی محل دفن زباله سراوان رشت بر اساس دانش روز انجام شده و تاکنون ۸۴ درصد پیشرفت دارد.

اوخان – اسدالله عباسی در گفت و گوی زنده تلویزیونی با مردم از سیمای گیلان (ویژه برنامه پاسخ) اظهار کرد: همه استان‌های کشور به نحوی با مشکل پسماند مواجه هستند اما این مشکل در گیلان و مازندران به دلیل رطوبت متفاوت با سایر استانهاست.

وی با اشاره به ورود مستقیم خود برای رفع مشکل دفنگاه زباله سراوان رشت افزود: این مساله یک بحران جدی برای استان شده بود و در این شرایط، جور مشکلاتمدیریت شهری را متحمل شدم و توان خود و استان را برای حل این مشکل به کار گرفتم و اکنون پروژه ساماندهی پسماند سراوان رشت در حال اتمام است.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه احداث تصفیه خانه شیرابه پسماند سراوان رشت با انتخاب بهترین پیمانکار برای مدیریت شیرابه حاصل از آن در دستور کار است، عنوان کرد: فراخوان انجام شد و از ۲۸ اردیبهشت پیمانکار شروع به کار می‌کند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع تفکیک زباله از مبدا و فرهنگ‌سازی آن ادامه داد: تولید ۲ هزار و ۲۰۰ تن زباله به هزار و ۶۰۰ تن رسید.

استاندار گیلان اظهار کرد: مسائل حقوقی مربوط به احداث زباله سوز رشت نیز بررسی شد و قرار است پیمانکار با دریافت تسهیلات کار را ادامه دهد.

وی در ادامه با اشاره به اجرای پنج تقاطع غیرهمسطح در رشت بیان کرد: چهار تقاطع تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد ضمن اینکه پل اسالم بر اساس تعهدات پیمانکار و اعلام راه و شهرسازی در هفته دولت افتتاح می‌شود.

*۱۴همت پروژه در سفر رئیس جمهور بهره برداری می‌شود

نماینده عالی دولت در گیلان گفت: راه آهن رشت – کاسپین آماده بهره برداری است و با سفر رییس محترم جمهور به گیلان بهره برداری می‌شود ضمن اینکه در این سفر حدود ۱۴ همت پروژه اقتصادی و عمرانی نیز افتتاح می‌شود.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو با تشریح وضعیت اشتغال در گیلان اظهار کرد: نرخ بیکاری استان ۶.۲ دهم درصد است که ۲.۲ دهم درصد از میانگین کشوری پایین‌تر است ضمن اینکه تلاش می‌شود با افزایش ظرفیت‌های دانش بنیان و بهره گیری از دانش آموختگان رشته‌های مختلف درصد بیکاری گیلان کاهش یابد.

نماینده عالی دولت در گیلان بیان کرد: مشارکت اقتصادی استان نیز ۴۴.۵ درصد و بالاتر از میانگین ۴۱.۵ درصدی کشور است ضمن اینکه در بهره وری از رتبه دوم برخورداریم.

وی افزود: در گیلان ۲ هزار و ۲۰ روستای استان طرح هادی دارند و تلاش دولت بر آن است مساله طرح هادی را متناسب با نیاز منطقه انجام دهد تا آمایش سرزمینی انجام شود.

*سیاستگذاری برنج متناسب با میزان تولید و مصرف ساماندهی می‌شود

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در سال جاری برنامه سیاست‌گذاری در حوزه برنج متناسب با میزان تولید و مصرف ساماندهی می‌شود از اینرو کشاورزان نگران نباشند.

وی با تاکید بر ضرورت توجه شالیکاران برای مدیریت منابع آب بیان کرد: در زمان حاضر آب ذخیره پشت سدسپیدرود حدود ۶۸۰ میلیون متر مکعب است که سال گذشته در همین زمان ۷۵۰ میلیون مترمکعب بود.

نماینده عالی دولت در گیلان افزود: ضروریست تا کشاورزان همانند سال گذشته همکاری کنند و کشت و کار برنج را بر اساس تقویم زراعی انجام دهند.

وی در ادامه با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی خرید برگ سبز درجه یک و ۲ چای عنوان کرد: کارخانجات با توجه به کیفیت برگ سبز، آن را بالاتر از نرخ مصوب از چایکاران خریداری می‌کنند.

وی با بیان اینکه سال گذشته تولید چای خشک ۳۰ درصد افزایش یافت، اظهار کرد: تاکنون ۹۸.۹ دهم درصد از مطالبات چایکاران پرداخت شد که در قراردادهای سال جاری با مسئولان کارخانجات چای در موضوع پرداخت به موقع این مطالبات سختگیری می‌شود.

استاندار گیلان اضافه کرد: توزیع کودشیمیایی برای چایکاران و برنجکاران در حال انجام است و به مسئولان جهاد کشاورزی و تعاون روستایی تاکید شد تا کود به موقع در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

*تغیبر در برخی حوزه‌های مدیریتی گیلان

عباسی در ادامه با بیان اینکه مدیران دستگاه ها، فرمانداران، شهرداران و بخشداران بر اساس شاخص‌های عملکردی ارزیابی می‌شوند، گفت: در آینده نزدیک تغییراتی در برخی حوزه‌های مدیریتی استان انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه ملاک عمل ما رضایتمندی مردم است، عنوان کرد: تذکر و فرصت به مدیران داده می‌شود اما در صورت وجود مصداق کم‌کاری در ساختار مدیریتی، تصمیم گیری خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه کار ما مسئولان، خدمت به مردم است و آنان باید در جریان کارها و اقدامات قرار گیرند، ادامه داد: مدیران گیلان باید پاسخگوی مردم باشند.

وی درباره اجرای طرح هادی در گیلان نیز بیان کرد: ۲ هزار و ۲۰ روستا در استان طرح هادی دارند که تلاش دولت بر آن است طرحهای هادی را متناسب با نیاز منطقه انجام دهد تا آمایش سرزمینی انجام شود.