دبیر شانای گیلان: دلخوش چه گلی به سر مردم صومعه‌سرا زده است که می‌خواهد رشت بیاید
دبیر شانای گیلان: دلخوش چه گلی به سر مردم صومعه‌سرا زده است که می‌خواهد رشت بیاید
دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گیلان باتأکید بر اینکه عملکرد نمایندگان فعلی شانا در مجلس بررسی می‌شود، گفت: نمایندگان فعلی مجلس که از حمایت مردمی برخوردار نبوده و از نظر مردم عملکرد قابل قبولی ندارند، مورد حمایت این ائتلاف نخواهند بود.

رضا سلمانی دبیر شورای ائتلاف استان گیلان در نشست خبری این شورا و در محل دفتر شورای ائتلاف گیلان، با اشاره عضویت ۱۰ حزب سیاسی در مجمع شورای ائتلاف نیروی انقلاب اسلامی اظهار کرد: در هر شهرستان پنج نفر به عنوان اعضای هیئت مؤسس، شورا را تشکیل می‌دهند که این شورا ۱۰۰ الی ۱۵۰ نفر عضو دارد.

فعالیت شورای ائتلاف در ۱۵ شهرستان گیلان

وی با بیان اینکه هدف و تلاش این شورا ایجاد همسویی بین نیروهای انقلابی در گیلان است، گفت: جریان‌های سیاسی مثل احزاب و جریان‌های غیرسازمان یافته که حزبی نیستند اما متشکل از افراد تأثیرگذار هستند که در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی فعالیت می‌کنند را برای  هم‌افزایی در زمینه مسائل انقلاب اسلامی را کنار هم جمع می‌کنیم.

دبیر شورای ائتلاف استان گیلان با اشاره به شکل‌گیری این شورا در ۱۵ شهرستان گیلان بیان کرد: ترکیبی از افراد حقیقی و حقوقی از ۱۹ مهرماه امسال، فعالیت‌های خود را در دوره جدید شورای ائتلاف شروع کردند.

سلمانی با تأکید بر اینکه وظیفه اصلی شورای ائتلاف نگه داشتن بدنه این شورا در کنار هم برای هم افزایی نیروهای انقلابی است، افزود: تاکنون شورای ائتلاف بیشتر در حوزه انتخابات و مطالبه‌گری ورود کرده و تاثیرات خوبی هم داشته است.

وی نحوه عملکرد شورای ائتلاف را به عنوان یک اصل با رعایت شیوه نامه منطقی و عقلانی دانست و گفت: این شیوه نامه باید دارای شفافیت کامل باشد تا ناظرین بتوانند بر نحوه تصمیم‌گیری، نظارت داشته باشند.

دبیر شورای ائتلاف استان گیلان با اشاره بر اجرای  ۳۴ دستور عمل در مورد کاندیدها، افزود: در ستادهای ارزش‌یابی سه تا پنج نفر معرفی شده تا مورد بررسی دقیق‌تر قرار گرفته و در نهایت بر اساس فاکتور سلامت و مقبولیت، کاندیداها انتخاب می‌شوند.

سلمانی با تاکید بر لزوم توجه به مکانیزم بودن به جای شخص محور بودن در شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تصریح کرد: برای کار تشکیلاتی ثمربخش، در درجه اول باید کادرسازی و تربیت نیرو را انجام دهیم تا یک تشکل سیاسی با نیروهای آموزش دیده و توانمند، داشته باشیم.

همه گزینه‌ها ثبت‌نام و ارزشیابی می‌شوند

دبیر شورای ائتلاف استان با اشاره بر اینکه در این دوره از انتخابات، استراتژی حمایت مؤثر را در دستور کار خود قرار دادیم، تصریح کرد: که همه گزینه‌ها بعد از ثبت‌نام و مصاحبه، مورد ارزش‌یابی قرار می‌گیرند و گزینه شایسته‌تر، انتخاب می‌شود و سیستم از او حمایت می‌کند.

سلمانی افزود: البته هر کاندیدایی که ثبت نام کرده، قادر به حضور در این ائتلاف است اما پس از حضور در ۶ محور و ۳۴ شاخص ارزیابی شده و در نهایت بین سه تا پنج برابر ظرفیت برای هر کرسی به ستاد استان معرفی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در نهایت براساس توانمندی و مقبولیت اجتماعی نامزدها تصمیم گیری می‌شود که چه افرادی در لیست نهایی ائتلاف قرار گیرند، بیان کرد:در این دوره از انتخابات راهبرد ما «حمایت موثر» است و نظرسنجی به عنوان تنها مقوله قابل قبول نیست و حجیت ندارد و از فردی که شایسته‌ترین داوطلب باشد حمایت خواهیم کرد.

استانداری با کج سلیقگی فرصت جذب جوانان را از دست داد

سلمانی با اشاره به اینکه این فرصت وجود داشت تا ۱۲۰ نفر از جوانان انقلابی جذب دولت شوند، اظهار کرد: حدود ۱۰ روز دیگر این فرصت به پایان می‌رسد و استانداری گیلان با غفلت و کج سلیقگی از این فرصت استفاده نکرده است.

وی با تاکید بر اینکه جریانات سیاسی صرفا در ایام نزدیک به انتخابات نباید بروز و ظهور داشته باشند، افزود: اگر به جوانان فرصت داده شود و از مسئولیت‌های کوچک کار خود را آغاز کنند به تدریج باتجربه شده و میتوان با کادرسازی از ظرفیت آن‌ها در مسئولیت‌های بزرگ بهره گرفت.

سلمانی با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص انتخابات که باید امنیت، سلامت، افزایش مشارکت و همچنین انتخاب اصلح لحاظ شود، یادآور شد: از ابتدای سال رهبر انقلاب بارها بر این موارد تاکید داشته‌اند و شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی در گیلان و همچنین سراسر کشور بر روی این شاخصه‌ها کار می‌کند تا انتخابات با حضور اقشار مختلف مردم و همه جریانهای سیاسی برگزار و در نهایت اصلح‌ترین افراد انتخاب شوند.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گیلان همچنین بر بررسی عملکرد نمایندگان فعلی مجلس خبر داد و گفت: کمیته‌های تخصصی در سه سطح شهرستانی، استانی و ملی تشکیل شده‌اند تا مشخص شود که  آیا نمایندگانی که با حمایت شورای ائتلاف وارد مجلس شده اند، عملکرد رضایت بخش داشته‌اند یا خیر!.

سلمانی اظهار کرد: عملکرد نمایندگان فعلی در بخش‌های شهرستانی، استانی و ملی ارزیابی و به تهران ارسال شده است و در این راستا نمایندگانی که پایگاه مردمی و رضایت مردمی را نداشته باشند، مورد حمایت مجدد این ائتلاف قرار نمی‌گیرند.

نمایندگان فعلی مجلس باید پاسخگوی عملکرد خود باشند

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان فعلی مجلس باید پاسخگوی عملکرد خود باشند، تصریح کرد: آن‌ها باید پاسخگو باشند که ایا انتصابات در استان، وضعیت پسماند و…مورد تائید آن‌ها بوده است؟! برای مثال برنج کالای استراتژیک گیلان است، چرا باید همه کالاها در کشور افزایش قیمت داشته باشند با توجه به تورم و تنها کالایی که ارزان شده، برنج است؟! آیا می‌دانید این چه تاثیراتی بر اقتصاد استان و معیشت کشاورزان دارد؟! بعد می‌گویند چرا مشارکت پایین آمده؛ کشاورز با چه امیدی باید مجددا رای بدهد؟!

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گیلان بیان کرد: یک نماینده که با فرصت یک هفته‌ای به دولت برای حل مشکل کشاورزان لاف استعفا می‌دهد اما مشکلی حل نشد و استعفا هم نداد؛ خب کسی استعفا نداد اما تو مرد باش و استعفا بده؛ حالا خیلی هنر کرده، حوزه انتخابیه خود را هم عوض کرده است؛ یک نفر به آقای دلخوش بگوید چه گلی به سر مردم صومعه‌سرا زده که می‌خواهد رشت بیاید.

به گفته سلمانی، در دوره گذشته شورای ائتلاف نیروهای انقلاب برای انتخاب گزینه نهایی در انتخابات مجلس شورای اسلامی یک حجیت داشتند و آن مقبولیت بوده است و کاندیداها در دو مرحله از طریق مجامع عمومی و سپس نظرسنجی انتخاب می‌شدند، لذا  بر اساس مقبولیت مردم کاندیدا را انتخاب می‌کردیم.

وی با اشاره به تغییر مکانیسم انتخاب کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در انتخابات پیش‌رو مجلس شورای اسلامی بیان کرد:   سیاست این دوره شورای ائتلاف نیروهای انقلاب حمایت موثر  بوده و نظرسنجی دیگر برای ما حجیت نداشته و در دوره جدید این شورا به حمایت موثر روی آورده است.

احزاب حق ارائه لیست تا اول اسفند ندارند

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی گیلان با بیان اینکه قبل از ایام رسمی انتخابات هیچ تشکل و جریان سیاسی حق اعلام لیست را ندارد گفت: هریک از احزاب اول اسفند مجاز به اعلام لیست هستند.

سلمانی بر اساس ماده پنج قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، احزاب اگر در ائتلافی حضور پیدا کنند دیگر حق اعلام لیست جدید را ندارند و در صورت اعلام لیست باید پاسخگو باشند و در صورتی ائتلاف نیروهای انقلاب هم به این مسئله توجه می‌شود.

وی با اشاره به چگونگی انتخاب رئیس جدید شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در گیلان گفت: کلیه ارکان اصلی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در سرتاسر کشور در شورای مرکزی شورای ائتلاف استان انتخاب می‌شود و در صحن افراد پس از ثبت‌نام رای گیری می‌کنند و آقای طالبی ۲ رقیب داشتند ولی ۲ سوم رای را به دست آورند.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گیلان با بیان اینکه شورای ائتلاف از شخص‌محوری به سمت مکانیسم محوری حرکت کرده است، در خصوص ارزش‌یابی کاندیداها ۶ محور شامل توانایی و تخصص، سابقه اجرایی، توانایی کار جمعی، مقبولیت اجتماعی، تعهد و تدین و فعالیت‌های سیاسی  و ۳۴ شاخصه برای انتخاب کاندیداها مورد حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب تعیین شده است.

به گفته سلمانی ۳۵ درصد نیروی اشتغال گیلان در حوزه کشاورزی در حال فعالیت هستند ولی در میان نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی و اعم از کاندیداهای مورد حمایت شورای ائتلاف، عضوی در کمیسیون کشاورزی به جز نماینده رودسر وجود نداشت و سپس از آقای نجفی درخواست کردیم که به این کمیسیون بروند.

عدم تربیت نیروی جوان ضعف گیلان است

وی یکی از ضعف‌های موجود در گیلان‌ را عدم تربیت نیروی جوان انقلابی دانست و گفت: کار تشکل سیایی تربیت نیرو است ولی در این مورد جریانات مختلف انقلابی منفعل عمل کردند و در شورای ائتلاف گام‌های اندکی برای تربیت نیروی جوان برداشتیم و این روند ادامه‌دار است.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گیلان با انتقاد ازعدم استفاده نیروهای جوان انقلاب توسط دولت در گیلان بیان کرد: متأسفانه از ظرفیت ۱۲۰ نیروی جوان شناسایی شده در سطوح مدیریتی استان استفاده نشد و فرصت ۱۰ روز دیگر تمام می‌شود ولی از جوانان توسط دولت در گیلان استفاده نشد.

سلمانی با بیان اینکه مقام معظم رهبری شرکت در انتخابات را یک فرضیه الهی و شرعی می‌دانند و در این دوره از اول سال تاکنون چندین بار در خصوص انتخابات فرمایشات را انجام دادند، گفت: علیرغم بی‌رغبتی برخی از نیروهای جوان انقلابی به واسطه عملکرد دولت در گیلان، توانستیم در تمامی شهرستان این نیروها را پای کار بیاریم لذا در حوزه سلامت انتخابات شورای ائتلاف پای‌کار بوده و در صورت مشاهده تخلف به مراجع ذیرصلاح اعلام خواهیم کرد.

وی یکی از برنامه‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب را افزایش مشارکت مردم در انتخابات دانست و بیان کرد: در آستانه انتخابات بیانیه علیه استاندار و عملکرد دولت در گیلان را تا اتمام انتخابات مجلس شورای اسلامی متوقف کردیم زیرا منجر به سرافکندگی جریانات و جوانان انقلابی در کشور می‌شود ولی این به معنای رضایت از روند موجود نیست.

عملکرد نمایندگان فعلی شانایی مجلس بررسی می‌شود

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گیلان با بیان اینکه عملکرد کاندیداهایی که با حمایت شورای ائتلاف نیروهای انقلاب به مجلس شورای اسلامی رفتند توسط کمیته‌های تخصصی در سه سطح شهرستانی، استانی و ملی مورد بررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: رضایت‌مندی مردم از تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در گیلان به ویژه نمایندگان مورد حمایت شورای ائتلاف به طور دقیق بررسی می‌شود و در گیلان هم این امر انجام شده و بررسی‌ها به تهران ارسال شده و نتیجه حمایت یاعدم حمایت از نمایندگان فعلی مورد حمایت شورای ائتلاف اعلام می‌شود.

سلمانی با بیان اینکه عملکرد برخی از نمایندگان فعلی گیلان برای مردم مشخص است، گفت: بعد از اعتراض شالیکاران و نابسامانی موجود در وضعیت برنج یکی از اعضای مجمع گیلان اعلام کرد که نمایندگان استان‌های شمالی و گیلان در صورت ادامه این روند در مدت زمان ۱۰ روز از مجلس استعفا می‌دهند حالا که دیگران نداند حداقل شما استعفا دهید ولی به جای استعفا اکنون برای حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی در شهرستان رشت به جای صومعه‌سرا تلاش می‌کنند در حالی که عملکرد آنان مشخص است.

وی با تاکید بر لزوم توجه به عملکرد نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی توسط مردم بیان کرد: عملکرد عده‌ای مشخص است و مردم عملکرد را قضاوت می‌کنند، لذا هر کدام از این کاندیداها در صورت عملکرد مثبت از دید مردم، مورد حمایت قرار گرفته و در غیر اینصورت هیچگونه حمایتی انجام نخواهد شد ولو اینکه در لیست شورای ائتلاف باشند.

دبیر شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گیلان با ابراز امیدواری از اعلام لیست مشترک جریانات و تشکل‌های انقلابی در انتخابات مجلس شورای اسلامی افزود: در رشت تشکل‌های مختلف انقلابی موجود دارد و این تشکل‌ها به یک نتیجه مشترک رسیدند که در کنار هم به یک نتیجه مثبت برسند و تاکنون به نتایج خوبی رسیدند و برای اعلام لیست مشترک اقدامات در حال انجام است.