یاد میرزا نباید فراموش شود | میرزا با ترنم آیات الهی مانوس بود
یاد میرزا نباید فراموش شود | میرزا با ترنم آیات الهی مانوس بود
نماینده ولی فقیه در گیلان، نفوذ را یکی از حوادث تلخ نهضت جنگل دانست و بیان کرد: میرزا با ترنم آیات الهی مانوس بود و لذا رمز مانایی او در تاریخ معاصر همین است؛ اگر انسان خود را در مسیر خدا و توحید و اهل بیت و قرآن قرار دهد، ماندگار می شود.

آیت الله رسول فلاحتی پنج شنبه ۱۰ آذرماه در کنگره بین المللی شهید میرزا کوچک جنگلی که در تالار مرکزی رشت برگزار شد، با اشاره به بیانات رهبر فرزانه انقلاب پیرامون جایگاه پر عظمت این مجاهد فی سبیل الله و عالم حوزه های دینی شیعه، اظهار کرد: رهبر انقلاب میرزا کوچک را نماد حقیقی شجاعت و مجاهدت مردم گیلان دانستند.

وی با بیان اینکه براساس تعابیر رهبر انقلاب، میرزا کوچک برای اقامه اسلام و قرآن و مقابله با بیگانگان و متجاوزین در دوران غربت قیام کرد، گفت: یاد میرزا نباید فراموش شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان، پیروزی انقلاب اسلامی را در سایه خون شهیدان مجاهد این مرز و بوم همچون میرزا کوچک دانست و تصریح کرد: باید یاد و خاطره همه شخصیت های بزرگ و در راس آنان امام خمینی(ره) که در طول سده اخیر توانستند بسترهای مناسبی را برای بعثت عظیم انقلاب اسلامی به وجود آورند، گرامی بداریم.

امام جمعه رشت، میرزا کوچک را از جمله آموزگاران حرکت بزرگ انقلاب اسلامی دانست و بیان کرد: امیرالمومنین علی(ع) در نهج البلاغه به مسئله نفاق و نفوذ اشاره می کند؛ در واقع نفاق صفت ناپسندی است و انسان هایی که از درون دو چهره دارند، منافق و نفوذی هستند.

وی با بیان اینکه نهضت های اسلامی بعد از رسول الله(ص) به نوعی گرفتار نفوذ بوده اند، ادامه داد: یکی از عواملی که در طول تاریخ همواره نهضت ها و بعثت ها و حرکت های مرتقیانه اسلامی و دینی را به چالش کشانده، چهره های نفوذی بوده اند؛ البته نفوذی ها گاهی از روز نخست شکل گیری نهضت ها به ویژه نهضت های دینی که شاخصه اصلی آنها مبارزه با سلطه جهانی است، کار خود را آغاز می کنند، زیرا مبارزه با طاغوت در راس نهضت های خداباور قرار دارد و لذا سلطه جویان با رخنه در چنین حرکت هایی به دنبال انحراف آن هستند. برخی از نفوذی ها در نیمه راه نهضت ها ساخته می شوند و برخی دیگر خود به خود و به مرور در مسیر سلطه جویان حرکت می کنند.

آیت الله فلاحتی با اشاره به حرکت نفوذی ها در مسیر دشمن، اضافه کرد: انسانی که در مسیر تعالی نهضت دینی قرار می گیرد، باید نگاه بصیرانه داشته و گوش به فرمان رهبری باشد؛ البته جامعه ایرانی ما بعد از انقلاب اسلامی در مکتب امام پرورش یافت و نسل رویش یافته در انقلاب این مسیر را ادامه می دهد.

وی با اشاره به قیام سال ۴۲ امام خمینی(ره) علیه بازمانده های طاغوت ۲۵۰۰ ساله، اضافه کرد: در بدنه نهضت امام راحل آهسته آهسته نفوذی هایی ساخته شدند که در فتنه ۸۸ حضور آنان را شاهد بودیم لذا رهبر انقلاب به درستی بر واکاوی فتنه ۸۸ تاکید فرمودند.

نماینده ولی فقیه در گیلان حکومت جهانی اهالی توحید و ایمان و اسلام را وعده الهی دانست و متذکر شد: عامل نفوذی هم باعث ریزش و هم مانع رویش می شود و اجازه نمی دهد جامعه در مسیر تعالی قرار بگیرد و همواره به دنبال سیاهنمایی خوبی ها و بزرگنمایی لکه هاست لذا یکی از عواملی که موجب شد نهضت هفت ساله میرزا کوچک شکست بخورد، همین نفوذی ها بودند.

امام جمعه رشت تصریح کرد: میرزا کوچک بعد از دوران تبعید، هیئت اتحاد اسلام را در گیلان تشکیل داد و توانست مردان مبارز و دلداده اسلام و این مرز و بوم را گرد هم جمع کند، اما نفوذی ها موجب شدند مردم از گرایش به او سر باز بزنند و او را تنها بگذارند؛ تا جایی که سر به جنگل های غرب گیلان گذاشت.

وی بصیرت را لازمه رهبران نهضت ها و مدیران حرکت ها دانست و گفت: امام خمینی انسانی جامع بود که توانست به مدد الهی و عنایت امام زمان از نخستین روزهای انقلاب نفوذی ها را بشناسد و با نگاه ظریف و نقادانه خود همه احزاب و نحله های نفوذی را از میدان خارج کند.

آیت الله فلاحتی «جمهوری اسلامی؛ نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد» را راهبرد الهی امام برای مقابله با نفوذ دانست و بیان کرد: امام پیامبرگونه این انقلاب را هدایت کرد؛ در دنیایی که قدرت های سلطه جو از ابزارهای رسانه ای برای پیشبرد اهداف خود استفاده می کردند و ما حتی از داشتن عادی ترین تجهیزات برای مقابله با دشمن محروم بودیم، توانستیم این نظام را نگه داریم. به اعتراف سیاستمداران غربی امروز نظام اسلامی در معادلات جهانی قابل برخورد نیست و توانسته جنگ جهانی سوم را محو کند.

وی صحنه های افول غرب را یکی دستاوردهای نظام اسلامی دانست و خاطرنشان کرد: بصیرت عمیق امام امروز به رهبری منتقل شده و ایشان نظام اسلامی را به سلامت پیش می برند. در واقع دشمنان در سایه بصیرت آگاهانه امامین انقلاب و هوشمندی مردم نتوانسته اند این درخت تنومند را بشکنند.

نماینده ولی فقیه در گیلان نفوذ را یکی از حوادث تلخ نهضت جنگل دانست و بیان کرد: میرزا با ترنم آیات الهی مانوس بود و لذا رمز مانایی او در تاریخ معاصر همین است؛ اگر انسان خود را در مسیر خدا و توحید و اهل بیت و قرآن قرار دهد، ماندگار می شود و لذا نیاز جامعه ماست که پیام انسان های وارسته همچون میرزا را که برای نجات ملت ها قیام کردند، دریافت کند.