آیا خلیل بهروزی‌فر به جمع تک‌دوره‌ای‌ها می‌پیوندد؟!+ گزارش تحلیلی
آیا خلیل بهروزی‌فر به جمع تک‌دوره‌ای‌ها می‌پیوندد؟!+ گزارش تحلیلی
سؤال مهم این است که آیا بهروزی‌فر به جمع تک‌دوره‌ای‌ها می‌پیوندد یا شانس دوره دوم نمایندگی فومن و شفت در پرونده کاری‌اش نوشته می‌شود؟

دیارمیرزا نوشت: انتخابات به خودی خود برای کاندیداها حساسیت و اضطرابی در پی دارد. اینکه آیا در نهایت منتخب مردم حوزه انتخابیه خود می‌شوند یا نه. اما در حوزه انتخابیه فومن و شفت، انتخابات از زاویه دیگری مورد بحث قرار می‌گیرد. اینکه نماینده فعلی از دور رقابت‌ها خارج می‌شود یا رقیبی نخواهد داشت؟

 با اینکه در انتخابات میان‌دوره‌ای سوم و مجلس چهارم هیچ نماینده‌ای ۲ دوره پیاپی منتخب مردم این دو شهرستان نبود اما آنچه حساسیت رقابت این دوره انتخابات را بیشتر می‌کند این سؤال است که آیا بهروزی‌فر به جمع تک‌دوره‌ای‌ها می‌پیوندد یا شانس دوره دوم در پرونده کاری‌اش نوشته می‌شود؟

انتخابات مجلس دوازدهم درحالی وارد فاز اجرایی خود شده که، ناصر عاشوری، یکی از باسابقه‌ترین چهره‌های سیاسی که سابقه سه دوره نمایندگی و چهار بار شکست در انتخابات از حوزه انتخابیه فومن و شفت را در کارنامه دارد، برای انتخابات مجلس دوازدهم ثبت نام نکرد.

اما فرد نام آشنایی که این روزها زمزمه حضورش در انتخاب مجلس بین فومنی‌ها و شفتی‌ها شنیده می‌شود؛ حجت الاسلام‌ افتخاری است. هرچند افتخاری به دلیل عدم احراز صلاحیت فرصت حضور در انتخابات مجلس یازدهم را از دست داد تا راه برای پیروزی بهروزی فر هموار شود اما او که سابقه نمایندگی در دوره دهم مجلس را دارد برای انتخابات این دوره ثبت نام کرد.

نکته جالب توجه اینکه در انتخابات این دوره در حوزه انتخابیه فومن و شفت چهره جدیدی نیز حضور خواهد داشت: شاهین علیزاده!

علیزاده اگرچه تاکنون سابقه نمایندگی مجلس را نداشته اما عضو شورای شهر فومن بوده و سابقه معاونت عمرانی فرمانداری شهرستان فومن را در کارنامه دارد و یکی از چهره‌های شناخته شده در این شهرستان به حساب می‌آید.

از سوی دیگر رسول جماعتی، اگرچه بعد از مجلس ششم هیچگاه نتوانست از سد شورای نگهبان بگذرد اما همواره در انتخابات نام نویسی کرده و هر زمان فرصت حضور داشته تبدیل به پدیده انتخابات شده است.

حمیدرضا امام پناهی است که سابقه فرمانداری در شهرستان‌ رضوانشهر و رشت را در کارنامه دارد، سید تقی موسویان چهره سیاسی سرشناس شفتی(شهردار اسبق بندرانزلی)، فرهاد نیک نهاد، عضو شورای شهر ماکلوان و نماینده سابق گیلان در شورای عالی استان‌ها در کنار جواد زبردست گشتی از دیگر چهره‌های شاخص این دوره انتخابات مجلس هستند.

با وجود اینکه در تمامی ادوار، شور انتخاباتی در حوزه انتخابیه شفت و فومن بسیار زیاد بود و در این دوره نیز ثبت‌نام از متقاضیان کاندیداتوری مجلس چندماه زودتر انجام شد، باید دید نتیجه چه می‌شود و آیا فرد جدیدی از این حوزه انتخابیه راهی بهارستان می‌شود یا نماینده فعلی حضور در دومین دوره نمایندگی‌اش را تثبیت خواهد کرد؟

در همین راستا چندی است که حامیان برخی کاندیداها فعالیت انتخاباتی خود را در فضای مجازی آغاز کرده‌اند و در فعالیت‌ رسانه‌ای از سایر رقبای خود پیشی گرفته‌اند.

اگرچه حامیانِ حمیدرضا امام پناهی و سیدکریم معصومی تلاش زیادی برای افزایش شور انتخاباتی و معرفی نامزدهای خود در حوزه انتخابیه فومن و شفت دارند اما ارزیابی درباره موفقیت آنها هنوز زود به نظر می‌رسد و در ماه‌های آینده مشخص خواهد شد که چه کسانی در میدان شانس بیشتری برای پیروزی در این دوره از انتخابات دارند.

با این وجود و با توجه به سبقه فعالیت هرکدام از کاندیداها و محبوبیت آنان در بین مردم این حوزه، می‌توان گفت که: جماعتی، علیزاده، افتخاری و بهروزی‌فر با توجه به شرکت در انتخابات گذشته و کسب پیروزی چه در شورای شهر و چه در مجلس شورای اسلامی در عمل پشتوانه تشکیلاتی بیشتری نسبت به سایر رقبای انتخاباتی خود دارند.