سرگردانی ۳۷۲ هزار استاد، کارمند و دانشجو با واگذاری دانشگاه پیام نور در سکوت رسانه‌ای
سرگردانی ۳۷۲ هزار استاد، کارمند و دانشجو با واگذاری دانشگاه پیام نور در سکوت رسانه‌ای
بخش زیادی از شاغلان، دانشگاه پیام نور را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و این به دلیل نظام آموزشی ترکیبی و غیرحضوری این دانشگاه است؛ در دانشگاه پیام نور دانشجو ملزم به حضور نیست، آزمون‌ها به صورت متمرکز برگزار می‌شود

فارس؛ چند وقتی است که بحث ادغام چند دانشگاه در قالب اجرای طرح آمایش آموزش عالی مطرح می‌شود، دانشگاه پیام نور یکی از این دانشگاه‌ها بوده که زمزمه ادغام این دانشگاه با دانشگاه‌های دیگر به گوش می‌رسید به طوریکه محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از واگذاری برخی واحدهای کم کار دانشگاه پیام نور در برخی شهرها به دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داده و گفته بود: در شهری که دانشجوی پیام نور زیاد نداریم یا خیلی استقبال نمی‌شود، با مسؤولان شهر و استان هماهنگ شده و برنامه ریزی کرده ایم تا ساختمان و امکانات دانشگاه پیام نور را در اختیار دانشگاه فنی و حرفه‌ای قرار دهند تا به آموزشکده فنی و حرفه‌ای تبدیل شود یا در برخی استان‌ها دانشگاه‌های دولتی به فضای آموزشی نیاز دارند از این رو با هماهنگی که با رئیس دانشگاه پیام نور صورت گرفته است؛ امکانات، پرسنل و اعضای هیأت علمی این دانشگاه به دانشگاه دولتی آن منطقه منتقل می‌شود و تجمیع صورت می‌گیرد.

درباره این موضوع و به طور کلی درباره مأموریت‌های دانشگاه پیام نور با ابراهیم تقی‌زاده رئیس این دانشگاه که به مناسبت روز خبرنگار به خبرگزاری فارس آمده بود، گفت‌وگو کردیم.

متن گفت‌وگوی خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس با ابراهیم تقی‌زاده را در زیر می‌خوانید:

* ظرفیت دانشگاه پیام نور تکمیل است

فارس: درباره عملکرد و مأموریت‌های دانشگاه پیام نور توضیحاتی را بفرمایید.

تقی‌زاده: ما در حال حاضر در دانشگاه پیام نور در سراسر کشور حدود ۳۶۰ هزار نفر دانشجو داریم که این تعداد به نسبت دانشجویانی که در تمام زیرنظام‌ها اعم از دانشگاه‌های وزارت علوم، دانشگاه آزاد، دانشگاه غیرانتفاعی و غیره مشغول به تحصیل هستند تعداد خوبی است.

می‌دانید که کاهش رشد دانشجویی را در تمام دانشگاه‌ها به اقتضای کاهش جمعیت جوان کشور شاهد هستیم اما در دانشگاه پیام نور در این چند سال رشد جمعیت دانشگاهی هم داشتیم و کاهش دانشجو و وضعیت نزولی در تعداد دانشجویان نداشتیم.

فارس: یعنی دانشگاه پیام نور صندلی خالی ندارد؟

تقی‌زاده: صندلی خالی در دانشگاه پیام نور به تعداد کم و فقط در برخی رشته‌ها وجود دارد، عمدتا ظرفیت دانشگاه پیام نور پر می‌شود.

میزان ظرفیتی که وزارت علوم در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برای دانشگاه پیام نور اعلام می‌کند محدود است، ما حدود ۱۰ درصد رشد دانشجو هم نسبت به سال قبل و سال قبل نسبت به سال‌ قبل‌تر داشتیم.

این مسأله برمی‌گردد به اینکه در برخی مناطق دورافتاده و محروم‌تر، خانواده‌ها حاضر نیستند فرزندشان را به دانشگاهی با بعد مسافت طولانی بفرستند بلکه می‌خواهند فرزندشان در کنار خودشان تحصیل کند.

ما حتی رتبه پذیرش دانشجو در رشته دندانپزشکی دانشگاه‌ تهران را داشتیم اما به دلیل موقعیت خانوادگی در رشته روان‌شناسی دانشگاه پیام نور شهر خودش مشغول به تحصیل است، از این موارد بسیار در دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل هستند.

 

نسبت پذیرش دانشجوی ما در مقطع کارشناسی ارشد، دکتری و آزمون‌های رقابتی بسیار خوب است، میزان شهریه تحصیلی ما نسبت به سایر دانشگاه‌ها کمتر است؛ بخشی از این شهریه وابسته به بودجه دولت و بخش دیگر مربوط به شهریه‌ها و درآمدهای استانی است و به طور کلی دانشگاه پیام نور فضایی را ایجاد کرده که با وجود ورودی‌های اغلب کف کنکوری اما بهترین خروجی‌ها را دارد که با رتبه خوب در مقاطع بالاتر ورود می‌کنند.

ما در ۱۶ استان مرزی کشور پذیرش دانشجو داریم، خدمات آموزشی و نوع نظام آموزشی ما به گونه‌ای است که سعی می‌شود نوعی رضایتمندی فراهم شود و دانشجو برای حضور در آزمون‌های آینده و مجدد آماده باشد.

در برخی شهرستان‌ها دانشگاه پیام نور تنها واحد آموزشی آن شهرستان است، یعنی در آن شهرستان‌ها دانشگاه آزاد نیست، دانشگاه دولتی نیست، دانشگاه غیرانتفاعی نیست و تنها نماینده آموزش عالی دانشگاه پیام نور است.

* مهارتی کردن محتوای دروس بخشی از مأموریت دانشگاه پیام نور

دانشگاه پیام نور بخشی از مأموریت خود را کمک کرد و به جهت فرمان‌های سال انجام داد تا بتواند مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان و خانه‌های خلاق راه‌اندازی کند.

مهارتی کردن محتوای دروس هم به عنوان بخشی از مأموریت دانشگاه پیام نور مورد توجه قرار گرفت.

حتی حوزه معاونت آموزشی در حال برنامه‌ریزی برای ارائه محتوای دروس به صورت الکترونیکی است، تولید محتوای الکترونیکی برای دانشجویان سبب می‌شود تا دانشجو در کنار محتواهای خودخوان، محتواهای دیگری هم برای فهم و ادراک بهتر داشته باشد؛ کارهای عملی در دروس آزمایشگاهی و دروس کارگاهی هم مورد توجه قرار گرفته است.

دانشگاه پیام نور در دوره‌های دکتری چندان ورود نکرده، بیشترین مأموریت ما در مقطع کارشناسی است چرا که دانشگاه پیام نور ورود چندانی به مقاطع بالاتر نداشته به طوریکه حدود ۱۰ درصد از دانشجویان ما در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند و کمتر از سه دهم درصد دانشجوی دکتری داریم یعنی حدود ۹۰۰ نفر دانشجوی دکتری داریم.

عمده مأموریت دانشگاه پیام نور در رشته‌های علوم انسانی است به طوریکه ۸۵ درصد دانشجویان این دانشگاه در رشته‌های علوم انسانی مشغول به تحصیل هستند

* توسعه رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه پیام نور

تنها ۱۵ درصد دانشجویان دانشگاه پیام نور در سایر رشته‌ها مانند فنی و مهندسی، هنر، کشاورزی و غیره بجز رشته‌های علوم انسانی تحصیل می‌کنند، توسعه رشته‌های ما هم در علوم انسانی است و در مقاطع دکتری و بعضا کارشناسی ارشد با توجه به نیاز پذیرش دانشجو داریم.

دانشگاه پیام نور ظرفیت خوبی را هم در استان‌های مختلف ایجاد کرده تا به تحصیل همه داوطلبان کمک کند.

سعی شده است تا منابع درسی ارتقا یافته و به روز و بازنگری شود.

تفاهم‌نامه‌هایی نیز با معاونت پژوهشی وزیر علوم منعقد کردیم تا بتوانیم ظرفیتی برای ایجاد خانه‌های خلاق داشته باشیم.

* حذف ۴۰۰ رشته‌محل در سال ۱۴۰۲

در راه‌اندازی رشته‌ها سعی می‌شود رشته‌هایی متناسب با رفع نیاز هر منطقه ایجاد شود، امسال احساس نیاز کردیم که ممکن است دانشجو در برخی رشته‌محل‌ها پس از فارغ‌التحصیلی بیکار شود و به همین دلیل تلاش کردیم که آن رشته‌ها حذف و رشته‌های کاربردی‌تر جایگزین شود. ما ۴۰۰ رشته محل در سال ۱۴۰۲ حذف کردیم، رشته‌هایی که احساس کردیم ممکن است افرادی را به سیل بیکاران اضافه کنند، حذف شدند.

حتی پیشنهاد دادیم مأموریت دانشگاه به شکلی شود که دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاه باز عمل کند، همانطور که به طور معمول در هر کشوری یک دانشگاه باز وجود دارد اما ما دانشگاه باز در کشور نداریم.

* پیشنهاد تبدیل دانشگاه پیام نور به دانشگاه باز

فارس: دانشگاه باز به چه معناست؟

تقی‌زاده: دانشگاه پیام نور به جهت قدرت نرم‌افزاری که دارد در دوره کرونا هم خودش را نشان داد و توانست به سایر دانشگاه‌ها هم کمک کند، تجربه برگزاری دوره‌های مجازی را دانشگاه پیام نور از قبل کرونا داشت و در دوره کرونا هم با سایر دانشگاه‌ها همکاری و همراهی کرد. اما ما یک دانشگاه صرفا مجازی نیستیم، در حال حاضر دانشگاه‌های مختلف کشور مانند دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف و غیره هم برخی دروس را به صورت مجازی ارائه می‌دهند.اما ما به عنوان یک دانشگاه صرفا مجازی نیستیم، ما معتقدیم اگر صرفا دانشگاه مجازی باشد ممکن است سبب کاهش کیفیت آموزشی شود و در داخل یا خارج کشور ممکن است نسبت به پذیرش دانشجویان دوره‌های صرفا مجازی اقدام نشود و می‌گویند ما این مدرک را قبول نداریم.

تقریبا در تمام کشورها یک دانشگاه به عنوان دانشگاه باز است یعنی اولا بتواند تمام رشته‌هایی که امکانش وجود دارد را چند وقت یکبار بازنگری کند و متناسب با شرایط خودش این رشته‌ها را ایجاد کند.

البته دانشگاه‌های باز در کشورهای مختلف دنیا در تمام رشته‌ها و گروه‌ها فعال هستند، این دانشگاه به شکلی است که شیوه آموزشی در این دانشگاه باز تعریف می‌شود یعنی با توجه به شرایط دانشگاه و دانشجو، شیوه آموزشی انعطاف پذیر است و تعداد ترم‌ها در یک سال محدود نیست ممکن است تعداد ترم‌ها افزایش یابد، دانشجو ممکن است بگوید من آمادگی امتحان ریاضی یک را دارم و قبلا آن را تمرین کردم بنابراین منتظر تقویم آموزشی چند ماه آینده نمی‌شود بلکه در همان زمان اعلام آمادگی، آزمون برای او برگزار می‌شود.

ما بر برگزاری آزمون‌های متمرکز در سطح کشور تأکید داریم و این مورد جزء ممیزات دانشگاه است، منابع درسی را هم خود دانشگاه تعریف می‌کند و دانشجو باید همان منبع درسی را امتحان دهد.

* بهترین داوطلبان مقاطع تحصیلات تکمیلی از خروجی‌های دانشگاه پیام نور است

آقای پورعباس رئیس سازمان سنجش هم اذعان داشتند که میزان پذیرش دانشجویان در برخی رشته‌ها و دانشگاه‌های بزرگ در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از فارغ‌التحصیلان دانشگاه پیام نور بالاست، ما این مسأله را مطرح کردیم که نظام مأموریت دانشگاه پیام نور به شکل دانشگاه باز، از راه دور و ترکیبی باشد.

یعنی ما بتوانیم در شیوه آموزشی خودمان برخی دروس را به صورت مجازی و برخی دیگر را حضوری ارائه کنیم و همچنین دانشگاه بتواند مأموریت آموزشی از راه دور و ترکیبی را داشته باشد و هم اینکه به عنوان تنها دانشگاه باز کشور با طرحی که داریم و با الگویی که در تمام کشورهای دنیا وجود دارد زمینه تحصیل را برای شهرستان‌هایی که دانشگاه ندارند هم ایجاد کنیم یعنی نمی‌توانند تمام جلسات را به صورت حضوری به کلاس بیایند یا در شهر دیگری تحصیل کنند.

* به نظر می‌رسد مرجعیت متمرکز برای تصمیم‌گیری در حوزه آموزشی وجود ندارد

در این شرایط که مدل‌های آموزشی خودمان را تعریف کردیم و ارائه دادیم و جلسات متعددی برگزار کردیم، دانشگاه پیام نور تحت استرس و فشارهای متعددی قرار دارد به شکلی که تمرکز لازم را در تصمیم‌گیری از نظر مدیریتی دانشگاه تحت تاثیر قرار داده است، اولا به نظر می‌رسد که مرجعیت متمرکز برای تصمیم‌گیری در حوزه آموزشی وجود ندارد.

فارس: این جمله به چه معنی است؟ در این باره بیشتر توضیح دهید.

تقی‌زاده: از این نظر عرض می‌کنم که چه حوزه‌ای متولی تعیین مأموریت آموزشی است، از باب اینکه ما مواجه با تصمیم‌سازی و تعریف مأموریت برای دانشگاه در حوزه‌های مختلف هستیم.

از مدت‌ها قبل اعلام شد که وزارت علوم براساس مأموریتی که محول شده است بتواند نسبت به آمایش مجموعه‌های آموزشی اقدام کند.

فارس: این مسأله از کجا ابلاغ شد؟

تقی‌زاده: حوزه معاونت آموزشی وزیر علوم.

مبنی براینکه حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم متولی آمایش است و اصل این است که ما بیش از ۲ هزار موسسه آموزشی در سطح کشور داریم که باید این میزان موسسه آموزش عالی در کشور به ۴۰۰ موسسه کاهش یابد.

اصل آمایش موضوع خوبی است که دانشگاه‌ها بتوانند با شرایط جدید انطباق پیدا کنند و می‌طلبد که چه در ارتباط با رشته‌ها و چه خود موسسات آموزش عالی آمایش صورت بگیرد، ممکن است تعداد موسسات آموزشی در جایی بیشتر از نیاز باشد و در جایی کمتر باشد، اصل ماهیت آمایش این است.

ما هم جلسات متعددی را برگزار کردیم که در کجاها می‌تواند آمایش صورت بگیرد، ما قریب به ۳ هزار و ۶۰۰ عضو هیأت علمی در سطح کشور داریم، حدود ۹ هزار نفر هم کارمند داریم.

البته در سال گذشته حدود ۴۰۰ نفر از کارمندان ما بازنشسته شدند و ما نتوانستیم جذب داشته باشیم.

برای اینکه نسبت دانشجویی به هیأت علمی و کارمندی ما متناسب باشد، جذب را متوقف کردیم و سعی هم کردیم که بستر و شرایطی هم برای کارمندان و هیات علمی ایجاد کنیم که تسهیلات لازم در چارچوب همان سیاست‌های آمایش آموزش عالی داشته باشیم.

حدود ۷۰۰ نفر خروجی کارمندان داشتیم ۴۰۰ نفر بازنشست شدند و ۳۰۰ نفر هم انتقال کارمندان ما به وزارت علوم بوده است.

براین اساس موضوع آمایش را بر حسب ضرورت انجام دادیم اما مدیریت آمایش باید به خود دانشگاه‌ها محول شود تا با درنظر گرفتن وضعیتی که در استان‌ها هست پیشنهادات لازم را به وزارت علوم بدهیم، اصل این موضوع اصل قابل قبولی است و ما هم معتقدیم که در حال حاضر نیاز است در رابطه با رشته‌ها و موسسات آموزشی بازنگری صورت بگیرد.

فارس: در حال حاضر این مسؤولیت برعهده کدام نهاد است؟

تقی‌زاده: جلساتی برگزار شده مبنی بر اینکه ما پیشنهادات را ارائه دهیم تا در چرخه قرار گیرد.

فارس: یعنی الان در وزارت علوم معاونت آموزش این کار را انجام می‌دهد یا به طور کلی خارج از فضای وزارت علوم است؟

تقی‌زاده: در مرحله اول از سوی معاونت آموزشی وزارت علوم انجام می‌شود اما گاها ما ملاحظه می‌کنیم که اولا خارج از فرایند اعلام می‌شود که فلان دانشگاه پیام نور با فلان دانشگاه ادغام شد یا باید ادغام شود، یعنی مستقیم در شورای گسترش وزارت علوم بدون اینکه پیشنهادی از طرف دانشگاه ارائه شده باشد این کار انجام می‌شود.

* ادغام دانشگاه پیام نور با دانشگاه‌های دیگر بدون اطلاع‌رسانی

فارس: یعنی یک دفعه شما با یک خبری مواجه می‌شوید که هیچ اطلاعی هم از آن نداشتید، مثلا دانشگاه پیام نور لرستان با دانشگاه لرستان ادغام شده است؟

تقی‌زاده: بله، البته نه درباره دانشگاه لرستان اما دانشگاه پیام نور اردکان با دانشگاه اردکان، دانشگاه پیام نور نیشابور با دانشگاه نیشابور، دانشگاه پیام نور کاشان در دانشگاه کاشان، دانشگاه پیام نور تربت حیدریه در دانشگاه تربت حیدریه.

فارس: از این دست موارد چه تعداد تاکنون اتفاق افتاده است؟

تقی‌زاده: تا الان حدود ۶-۷ مورد.

متوجه شده‌ام که موارد دیگری هم به همین ترتیب صورت گرفته است.

فارس: که هنوز اطلاع‌رسانی نشده است؟

تقی‌زاده: نخیر اطلاع‌رسانی نشده است.

آن تعداد که اعلام می‌شود به این صورت است که حوزه معاونت آموزشی وزارت علوم اعلام می‌کند که دانشگاه پیام نور غیر از مراکز استان در دانشگاه دولتی ادغام شود، هیأت علمی‌ها و کارمندان هم منتقل شوند.

فارس: شرایط کارمندان و دانشجویان به چه صورت می‌شود؟

تقی‌زاده: کارمندان به دانشگاه مادر منتقل می‌شوند، اعضای هیات علمی هم همینطور. فضاهای دانشگاه هم در اختیار آن دانشگاه قرار می‌گیرد.

فارس: خب این‌ها ساختار آموزشی‌شان با یکدیگر متفاوت است؟

تقی‌زاده: یا پردیس باشد یا دانشگاه پیام نور با دانشگاه پیام نور مرکزی استان به صورت مجازی مسیر خودش را ادامه دهد یعنی در هر استان یک دانشگاه پیام نور داشته باشیم، سایر دانشجویان دانشگاه‌های پیام نور به عنوان دانشجوی پیام نور مرکز استان پذیرش می‌شوند و پذیرش به صورت مجازی است.

* تقویت یک مجموعه نباید سبب تضعیف یک مجموعه دیگر شود

فارس: یعنی به عبارتی آن هفت جلسه کلاس حضوری دانشگاه پیام نور یا دوره‌های آموزش حضوری دانشگاه پیام نور کاملا منتفی می‌شود.

تقی‌زاده: بله، آن‌ها منتفی می‌شود و فضاها هم در اختیار دانشگاه دولتی قرار می‌گیرد.

ما در برخی استان‌ها دانشگاه دولتی هم نداریم و دانشگاه پیام نور در آنجا باشد.

یعنی دانشگاهی که برای دانشگاه پیام نور از نظر مالی هزینه دارد را حفظ کنیم اما دانشگاه‌هایی که فضا به اندازه کافی داریم تقدیم کنیم و آن ظرفیتی که می‌شد برای تقویت آموزش الکترونیکی استفاده شود را باید تقدیم کنیم.

در برخی از اینها دانشگاه پیام نور ما چندین برابر آن مجتمع آموزش عالی دارای اعضای هیات علمی، دانشجو و کارمند است مثلا ما دانشگاهی داریم با ۳۰۰ دانشجو و دانشگاه پیام نور داریم با ۲ هزار دانشجو. ما باید دانشگاه را به دانشگاهی که ۳۰۰ دانشجو دارد تحویل دهیم.

یک دانشگاه پیام نور چند هزار میلیاردی با امکانات و حداقل هزار یا دو هزار دانشجو باید تحویل شود.

فارس: این مباحث خیلی غیرمنطقی است، استدلال‌شان چیست؟

تقی‌زاده: من هم همین را عرض می‌کنم، از طرفی گاهی از مسؤولان دانشگاه دعوت صورت می‌گیرد که بخشی از فضا و خود دانشگاه را تحویل دهد، درست است که ما در برخی جاها کمبود و نیازمندی داریم اما ما نباید تقویت یک مجموعه را فقط در گرو تضعیف یک مجموعه دیگر ببینیم.

آن مأموریت‌ها هم خوب است و من وارد بحث ضرورت آن دانشگاه‌ها نمی‌شوم اما نباید تقویت آنجا سبب تضعیف جاهای دیگر شود.

الان وضعیت به صورتی شده که رؤسای تمام دانشگاه‌های کشور به وزیر علوم نامه می‌نویسند که ما کمبود فضا داریم، دانشگاه پیام نور را به ما بدهید و اینها در چرخه هیأت امنا و معاونت آموزشی می‌رود و گاهی در چرخه شورای گسترش هم قرار می‌گیرد و تمرکز مدیریتی برای برنامه‌ریزی آینده دانشگاه پیام نور سلب می‌شود، اخیرا متوجه شدیم برنامه‌ای پیشنهاد شده در تبصره ۳ ماده ۹۵ برنامه هفتم که دانشگاه پیام نور را در مراکز استان به دانشگاه فرهنگیان بدهید و در غیر از مراکز استان به دانشگاه‌های دیگر و دانشگاه فنی و حرفه‌ای بدهید.

* حرکت به سمت جمع شدن دانشگاه پیام نور شروع شده است

فارس: این مباحث به معنای تعطیلی دانشگاه پیام نور است.

تقی‌زاده: بله، بر این اساس فقط دانشگاه پیام نور در خود تهران می‌ماند با آموزش‌های مجازی و خودخوان.

من عرض کردم که واژه مجازی یک واژه دارای ایراد است و اینکه دانشگاه پیام نور فقط در تهران بماند، هیأت علمی‌ها و کارمندان هم دچار مشکل می‌شوند. این برنامه یعنی حرکتی به سمت جمع شدن دانشگاه پیام نور شروع شده که نیاز به کار کارشناسی بیشتری دارد.

ما به کمیسیون‌های مختلف مجلس شورای اسلامی رفتیم، در حوزه آموزشی عرض کردم که به یکباره شورای گسترش موضوعی را تصویب کرده و اعلام می‌کند بدون اینکه از ما دعوت شود تا صحبت‌های خود را ارائه دهیم.

فارس: الان در این بحث دو مسأله مطرح است، یکی معاونت آموزش وزارت علوم و شورای گسترش است و دیگری مجلس و برنامه هفتم توسعه.

تقی‌زاده: آقای رئیس جمهور در نشست رؤسای دانشگاه‌ها فرمودند که از ظرفیت دانشگاه پیام نور برای سایر دانشگاه‌ها استفاده شود و دستورالعمل ابلاغ شد که دانشگاه پیام نور در سایر دانشگاه‌ها ساماندهی شود.

متعاقب آن نامه‌هایی از مدیرکل‌ پیگیری‌های ویژه حوزه ریاست جمهوری داشتیم که شما چه برنامه‌ای دارید ما هم برنامه‌های آمایش خودمان را ارسال کردیم، معاونت حقوقی ریاست جمهوری هم ورود کردند که شما در رابطه با تامین فضاهای مورد نیاز دانشگاه فرهنگیان چه کرده‌اید؟

آیا صرفا دانشگاه پیام نور باید تامین فضا را انجام دهد؟ من اعضای هیات علمی و کارمندان را چه کنم؟ تقریبا شرایط به گونه‌ای است که یک مرجعیت واحدی نیست که مثلا مجلس بگوید که من متولی هستم و از رئیس دانشگاه یا وزیر دعوت می کنم یا معاونت حقوقی ریاست جمهوری بگوید من متولی هستم یا معاونت آموزشی وزارت علوم بگوید من متولی هستم.

ما تقریبا هر چند مدت مواجه هستیم با اخذ توضیح از دانشگاه پیام نور که ممکن است سلایق و دیدگاه‌هایی را داشته باشند، این عدم تمرکز و شرایط متعدد به شکلی شده که ما نمی‌دانیم که در هفته آینده از چه قسمتی چه پیامی داریم.

 وزارت علوم می‌گوید دانشگاه‌های پیام نور را به فنی و حرفه‌ای و سایر دانشگاه‌ها بدهید. حوزه دیگر می‌گوید که پیام نور را به فرهنگیان و دانشگاه‌های دولتی در مراکز استان بدهید.

تکلیف دانشگاه پیام نور را مشخص نمی‌کنند که این دانشگاه مورد نیاز جامعه هست یا خیر، اگر هست که با این شکل و وضع، کار برای ما سخت می‌شود و مدیریت به این صورت مشکل می‌شود.

اگر هم احساس می‌شود که این دانشگاه مورد نیاز نیست یک تصمیم واحد صورت بگیرد و مراتب را به شکلی تعیین تکلیف کنند چرا که در حال حاضر ما در مجموعه دانشگاه پیام نور در شرایط متزلزل و غیرایستا هستیم، استرس و بار روانی در مجموعه ما افزایش یافته و کارکنان دچار بی انگیزگی شده‌اند، اساتید هم تکلیف خود را نمی‌دانند. به این شکل هم نیست که دانشگاه‌های دیگر به راحتی اعضای هیات علمی ما را جذب کنند، ضمن اینکه برخی از این‌ها محل زندگی‌شان شهر دیگری است، این نگرانی‌ها در مجموعه وجود دارد.

اگر قرار است که ۴۰۰ واحد سراسر کشور در این برنامه آمایش قرار بگیرند به هر حال غیر از دانشگاه پیام نور دانشگاه‌های دیگر هم هستند، این بسته باید توأم با یک کار کارشناسی و برای تمام دانشگاه‌های کشور باشد.

فارس: دستور آقای رئیس جمهور بر چه اساسی بود؟ شما می‌دانید که منشأ آن کجا بود؟ شما می‌گویید ظرفیت خالی ندارید پس دلیل این دستور چه بوده است؟

تقی‌زاده: آنچه معمولا منعکس می‌شود این است که ما مشکل فضای آموزشی در سراسر کشور داریم و تأمین کننده فضا هم دانشگاه پیام نور است، آن‌ها فضای فیزیکی دانشگاه را مطرح می‌کنند. در دانشگاه‌های دیگر بحث کمبود اعضای هیأت علمی مطرح نیست و بیشتر بحث فضا را مطرح می‌کنند.

دانشگاه فرهنگیان که قادر نیست سه هزار عضو هیات علمی ما را بگیرد، آن‌ها هم ممیزی خودشان را دارند اما آنچه وجود دارد تامین فضاهای دانشگاه پیام نور است.