برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان سخت گیری بیشتری می شود
برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان سخت گیری بیشتری می شود
استاندار گیلان، با بیان اینکه برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان سخت گیری بیشتری می شود، گفت: تولیدکنندگان در بخش کشاورزی با تلاش های خود امنیت غذایی جامعه را تضمین می‌کنند.

اسدالله عباسی امروز در مراسم تجلیل از تولیدکنندگان و تشکل های پیشرو در بخش کشاورزی استان گیلان، با اشاره به مزیت های کشاورزی استان و تولید محصولات راهبردی در این خطه گفت: برای تغییر کاربری اراضی کشاورزی در گیلان سخت گیری بیشتری می شود.

وی با قدردانی از تلاش های تولیدکنندگان در عرصه تولیدات بخش های مختلف کشاورزی، آنان را فرماندهان عرصه تولید نامید و افزود: آنگونه که رهبر معظم انقلاب بارها فرموده اند، بر کسی پوشیده نیست که تولیدکنندگان در بخش کشاورزی با تلاش های خود امنیت غذایی جامعه را تضمین می‌کنند.

استاندار گیلان با تاکید بر ضرورت شناخت مزیت های نسبی استان خاطرنشان کرد: ما در بخش قطب کشاورزی عقب ماندیم در حالی که می‌توانستیم در این حوزه جهش و سرعت بیشتری داشته باشیم.

وی مدیریت کارآمد در بخش های مختلف را مهم و ضروری دانست و اضافه کرد: اینکه توانسته ایم در بخش های مختلف کشاورزی زنجیره ارزش تولید را فراهم کرده و تولید و بهره وری را نیز افزایش دهیم، نشان از مدیریت در این حوزه است.

عباسی با بیان اینکه در کنار تولید هر یک از محصولات کشاورزی، زنجیره ارزش و بسته بندی آن محصول باید مورد توجه قرار گیرد و به جای خام فروشی ارزش افزوده ایجاد شود، اظهار کرد: اهتمام به این مهم ضمن کاهش هزینه ها و افزایش تولید، موجب ایجاد نشاط در تولیدکننده و سایر بخش‌های مرتبط می‌شود.

وی با اشاره به سیاست‌های راهبردی دولت سیزدهم در ارتباط با ارایه تسهیلات در بخش‌های مختلف تولیدی عنوان کرد: تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان متقاضی در بخش های کشاورزی به ویژه در بخش دانش‌بنیان‌ها در دستور کار است.

استاندار گیلان در بخش دیگری از سخنانش مقرون به صرفه بودن و سرعت در کار را از مزیت های روش مکانیزاسیون در بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: با توجه به کاهش نیروی کار در کشت و کار برنج باید از روش ماشینی استفاده شود.

عباسی با تاکید بر اینکه ما نیازمند بهره گیری از ابزارهای مدرن و دانش روز در حوزه کشاورزی هستیم، خاطرنشان کرد: شناسنامه‌دار کردن محصولات کشاورزی گیلان اعم از کیوی و برنج از جمله کارهایی است که باید انجام شود.

وی در ادامه سخنانش با اشاره به کاهش آب سد سپیدرود با بیان اینکه گیلان از سال گذشته شرایط سختی را در حوزه آب کشاورزی دارد، اضافه کرد: با تشکیل قرارگاه جهادی آب و تدوین تقویم زراعی، سال گذشته مشکل کم آبی را با افزایش تولید برنج پشت سرگذاشتیم و امسال نیز تمام تلاش ها در حال انجام است تا کشاورزان دچار آسیب نشوند.

نماینده عالی دولت در گیلان، الگوی کشت برای مدیریت آب و کشت دوم بعد از برداشت برنج را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: ترویج و توسعه کشت دوم در استان گیلان باید بیش از پیش انجام شود و فرهنگ سازی در بین کشاورزان صورت گیرد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به زراعت چوب و اقدامات موثر در این بخش در استان اضافه کرد: قطع درختان و قاچاق چوب موجب نابودی جنگل‌ها می‌شود، چنانکه در گذشته این اتفاق افتاد اما اکنون این مهم مدیریت می‌شود.