مشاهده شوکای نر در جنگل‌های گیلان
مشاهده شوکای نر در جنگل‌های گیلان
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه اخیرا در مناطق جنگلی گیلان گونه جانوری شوکا مشاهده شد، گفت: تصویربرداری این گونه توسط پویش مردمی حیات وحش گیلان انجام شده است.

به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان، حمزه عشوری با اعلام این خبر، اظهار کرد: به دلیل اطلاعات کم از این گونه تصور می‌شد نسل آنها در جنگل های گیلان کمیاب شده ولی اخیرا در مناطق جنگلی گیلان مشاهده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه ثبت تصویر و تصویربرداری این گونه توسط دو نفر از دوستداران محیط زیست به نام های حسین آقایی و مهرداد بخشی پور از اعضای پویش مردمی حیات وحش گیلان در ارتفاعات جنگلی رودبار انجام شده است، گفت: ثبت حضور این حیوانات در عرصه‌های جنگلی استان گیلان نشان دهنده اهمیت حفظ زیستگاه‌ها و وجود محیطی امن برای زندگی این جانوران است.

وی متذکر شد: شوکا کوچکترین گوزن از خانواده گوزن‌ها بوده اما توسعه انسانی در حوزه مناطق جنگلی فشار روزافزونی را بر زیستگاه های این گونه وارد کرده است.

شوکا پستانداری است کوچک تر از مرال که در زبان ترکمنی آن را شوکه، در ترکی الیک و در کردی فیله گچه می‌نامند؛ این حیوان کمی قوزدار به نظر می‌رسد و دارای دم بسیار کوتاه است. همچنین موهای این حیوان در فصل تابستان کوتاه و نرم و به رنگ قهوه‌ای متمایل به قرمز و در زمستان به رنگ خاکستری است.