انقلاب اسلامی مفهوم جهاد و مقاومت و شهادت را احیا کرد
انقلاب اسلامی مفهوم جهاد و مقاومت و شهادت را احیا کرد
عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری، جهاد و مقاومت و ایثار و فداکاری را از دیگر واژگانی دانست که پس از انقلاب احیا شد و عنوان کرد: قبل از انقلاب شهید و شهادت که از واژگان پرمعنا و جهت دهنده و باشکوه ادیان الهی است، در زندگی فردی و اجتماعی ما معنا و مفهوم نداشت، اما با شروع نهضت امام و با آغاز انقلاب اسلامی این واژگان به تدریج احیا شدند.

 

مهدی فضائلی امروز در مراسم نکوداشت ملی مادران سه شهید استان گیلان که با محوریت مادران شهیدان یوسفی و امام پناهی در تالار مرکزی رشت برگزار شد، با اشاره به توجه جامعه به مسائل اقتصادی و غفلت از مسائل فرهنگی، اظهار کرد: بسیاری از مسائل اقتصادی کشور ناشی از مسائل فرهنگی است.

وی با بیان اینکه محسوس و ملموس بودن مشکلات اقتصادی ما را از توجه به فرهنگ باز داشته است، افزود: اگر فرهنگ ما به فرهنگ اصیل و ناب ایرانی – اسلامی نزدیک تر شود، قطعا به رفع بخش مهمی از مسائل اقتصادی کمک می کند.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری یکی از دستاوردهایی که به مدد انقلاب اسلامی برای جامعه ما حاصل شده را زنده شدن مفاهیم ارزشی دانست و تصریح کرد: انقلاب اسلامی مفاهیمی را احیا کرد که تا قبل از آن با آنها بیگانه بودیم و یا برداشت تاریخی از آنها داشتیم.

فضائلی تصریح کرد: جامعه ما تا قبل از انقلاب با مقوله جهاد انس و الفتی نداشت و واژه جهاد را تنها در صدر اسلام و صحابه پیامبر(ص) جست و جو می کردیم.

وی جهاد و مقاومت و ایثار و فداکاری را از دیگر واژگانی دانست که پس از انقلاب احیا شد و عنوان کرد: قبل از انقلاب شهید و شهادت که از واژگان پرمعنا و جهت دهنده و باشکوه ادیان الهی است، در زندگی فردی و اجتماعی ما معنا و مفهوم نداشت، اما با شروع نهضت امام و با آغاز انقلاب اسلامی این واژگان به تدریج احیا شدند و جامعه مجددا این واژگان را در ادبیاتش تکرار کرد.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری، دفاع مقدس را بازسازی واژه های جهاد و مقاومت و شهادت دانست و متذکر شد: زمانی که جنگ آغاز شد، از ارتباطات امروز برخوردار نبودیم، اما رزمندگان از بسیاری از روستاهای دورافتاده به جبهه ها رفتند و به شهادت رسیدند.

وی مادر شهید بودن و پدر شهید بودن و برادر شهید بودن و خواهر شهید بودن را دارای معنایی ارزشمند دانست و بیان کرد: مادرانی که فرزندانشان را تقدیم انقلاب کردند، امروز مانند کوه استوار و مقاوم و صبور هستند؛ اگرچه حتی فکر کردن به از دست دادن فرزند نیز سخت است.

فضائلی با بیان اینکه رهبر انقلاب علاوه بر دیدارهای متعدد خانواده های شهدا با ایشان، شخصا با هزار خانواده شهید دیدار کردند، گفت: رهبر انقلاب بر این دیدارها اهتمام ویژه دارند و به تعبیر ایشان اغلب مادران شهدا را مقاوم تر و صبور تر از پدران شهدا می بینند.

وی احیای مفاهیم ارزشی همچون جهاد و مقاومت و شهادت را دارای ارتباط مستقیم با رشد معنوی کشور دانست و اضافه کرد: جامعه ای که با مفهوم شهید و شهادت آشنا باشد هرگز در مقابل تهدیدات دشمن کم نمی آورد و تن به سازش نمی دهد؛ کشورهایی که تن به سازش دادند به مراتب هزینه سنگین تری از مقاومت را پرداخت کردند.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری، دستاورد مقاومت را عزت و پیامد سازش را ذلت دانست و خاطرنشان کرد: حضور مجدد سوریه در اتحادیه عرب نتیجه مقاومت است و قطعا جمهوری اسلامی و مدافعان حرم و حاج قاسم سلیمانی در خلق این عزت مشارکت داشتند.

وی با بیان اینکه عمق راهبردی جمهوری اسلامی از منطقه فراتر رفته به آمریکای لاتین رسیده است، تصریح کرد: قطره قطره خون شهدا و لحظه لحظه صبر خانواده های شهدا در شکل گیری جبهه مقاومت نقش داشته است.

فضائلی، به تلاش های فرهنگی و رسانه ای دشمنان برای از بین بردن مفهوم جهاد و مقاومت و شهادت و تضعیف این ارزش ها در ذهن و دل و روح آحاد جامعه ما اشاره کرد و ادامه داد: یادواره های شهدا و تجلیل از خانواده های آنان از ارزش ها پاسداری می کند و به عمیق تر شدن و اثرگذار تر شدن و زنده تر شدن آنها می انجامد.

وی با تاکید بر لزوم شناخت و تقویت و صیانت از ارزش های انقلاب، بیان کرد: شکل گیری و پایداری و استمرار نظام اسلامی را مرهون رشادت ها و شجاعت ها و ایثارگری های شهدا هستیم و لذا مادامی که مفهوم شهید و شهادت زنده است، همه توطئه های دشمن نقش بر آب می شود.

عضو دفتر حفظ و نشر آثار رهبری با بیان اینکه نباید اجازه دهیم ارزش ها کهنه و فراموش شود، خاطرنشان کرد: مسئول در نظام اسلامی خدمتگزار مرد است، زیرا مردم زمینه ساز شکل گیری نظام و تداوم آن هستند و لذا مسئولان باید با مردم اتصال و ارتباط داشته باشند و از کارشان گره گشایی کنند.

وی بیان کرد: تجلیل و تکریم از خانواده های شهدا در جامعه باید استمرار داشته باشد و جوانان و نوجوانان با این الگوها و اسوه ها آشنا شوند.