زوج‌های نابارور در گیلان شناسایی و حمایت می شوند
زوج‌های نابارور در گیلان شناسایی و حمایت می شوند
استاندار گیلان از شناسایی زوج‌های نابارور با هدف کمک های درمانی و تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادن آنان خبر داد و گفت: داشتن یک جامعه جوان به پویایی و نشاط در کشور کمک می‌کند.

 

اسدالله عباسی در حاشیه مراسم ویدئو کنفرانسی روز ملی جمعیت که با حضور معاون اول ریاست جمهوری برگزار شد، اظهار کرد: معضل پیری جمعیت از چندین سال پیش در کشور آغاز و اکنون به یک بحران بزرگ تبدیل شده است.

وی با اشاره به هدف دولت سیزدهم در راستای افزایش جمعیت و جوانی کشور گفت: ریاست جمهوری از همان نخستین روزهای روی کار آمدن دولت سیزدهم تاکید ویژه ای بر جوانی جمعیت داشت و در همین راستا جلسات متعدد و منظمی با وزارتخانه‌های مرتبط در کشور و استان‌ها برگزار شد.

استاندار گیلان با تاکید بر اقدامات صورت گرفته درخصوص کاهش بحران جمعیت در کشور و به ویژه این استان بیان کرد: براساس آمار، گیلان یکی از پیرترین استان‌های کشور می‌باشد، ولی دولت سیزدهم برای رفع این مشکل در گیلان تاکنون اقدامات بسیار خوبی را انجام داده است.

عباسی یکی از سیاست‌های مهم دولت سیزدهم در گیلان را رفع بحران پیری جمعیت دانست و تصریح کرد: در یکسال و نیم گذشته با هماهنگی‌های لازم میان دستگاه ها و نهادهای مرتبط با خانواده و جمعیت توانسته ایم تصمیمات مهمی را درخصوص کاهش بحران جمعیت در این استان اتخاذ کنیم که در درازمدت آثار خود را بروز خواهد داد.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها و نخبگان حوزه خانواده و جمعیت باید به مسئله افزایش جمعیت در کشور ورود کنند، افزود: با تلاش‌های صورت گرفته ۱۸ مورد قانونی و تکلیفی را برای افزایش جمعیت در گیلان احصاء کردیم لذا دستگاه‌های اجرایی باید بخشی از اعتبارات خود را در راستای جلوگیری از پیری جمعیت هزینه کنند.

نماینده عالی دولت ادامه داد: از تمامی دانشگاه‌ها، مراکز علمی و آموزشی و نهادهای مردمی درخواست دارم با تمام قوا به مسئله جوانی جمعیت در گیلان ورود کنند و دولت سیزدهم هم از هیچ کمکی به این نهادها دریغ نمی‌کند.

عباسی، افق ۱۰ ساله دولت سیزدهم در کشور را، افزایش آمار جوانی جمعیت دانست و گفت: داشتن یک جامعه جوان به پویایی و نشاط در کشور کمک می‌کند.

وی با تاکید بر شناسایی زوج‌های نابارور توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیان کرد: شناسایی زوج‌های نابارور سبب می‌شود تا این افراد با تحت پوشش قرار گرفتن بیمه‌ای به درمان خود پرداخته و صاحب فرزند شوند و این امر در حال انجام است.

استاندار گیلان تصریح کرد: یکی از معضلات زوج‌های جوان و به خصوص مادران برای عدم فرزندآوری، بیکاری است ولی دولت سیزدهم اهتمام ویژه‌ای به افزایش مشاغل خانگی در گیلان داشته و تسهیلات بسیار خوبی به این افراد تعلق گرفته است.

وی با ابراز خرسندی از ایجاد اشتغال متعهد شده در گیلان توسط دستگاه‌های اجرایی بیان کرد: با تلاشی جهادی موفق شدیم ۱۱۸ درصد از اشتغال متعهد شده در گیلان را محقق کنیم که این مهم نقش تاثیرگذاری در افزایش آمار ازدواج و جوانی جمعیت در گیلان دارد.

عباسی همچنین با درخواست از صدا و سیما درخصوص ساخت برنامه‌های تخصصی و فرهنگی در خصوص خانواده و جمعیت گفت: صدا و سیما باید نقش خود را به خوبی اجرایی کند و با ساخت برنامه‌های متنوع و بهره مندی از کارشناسان به آشنایی جامعه با معضلات پیری جمعیت و ایجاد اشتیاق جوانان به ازدواج بپردازد.